Circuit intégré Vol. I i II

Układ scalony

Mistrust Authority & Tectonic Overload

Wydawnictwo reminiscencyjne Hybryds

Background Curtain

Po prostu ambient

Invisible Paths

Nauka słuchania

Dźwięki z Offu

Reinterpretacja dźwiękowej oprawy filmu Grzegorza Królikiewicza

The Circus Of Ichneumons

Muzyka In Scissors od jakiegoś czasu jest bardziej kunsztowna i bogatsza pod względem nastrojowości i ilustracyjności. Nieuchronnie zmierza w rejony filmowej oprawy.  Przy okazji filmu "Destin" Vincent Andelmoth udowodnił, że przejawia spory talent w tym kierunku. Swoje aspiracje do muzyki filmowej potwierdza również na najnowszym albumie zatytułowanym "The Circus Of Ichneumons".

Cała idea albumu opiera się na teorii gąsieniczników - bynajmniej nie chodzi tu o same owady. Owe parazytoidy są jedynie projekcją zachowań sporej grupy ludzi. Na tej kanwie powstał bardzo intrygujący materiał muzyczny. W tym momencie pozostaje jedynie żałować, że jest ścieżką dźwiękową do filmu/ przedstawienia, którego nie ma.

Vincent uwypukla każdy szczegół  z jubilerską precyzja, każdy instrument dochodzi do głosu w najwłaściwszy sposób. Dla konsumenta muzyki nie jest ważne czy to "żywy instrument" czy jego komputerowa namiastka. Ta muzyka, zdradzając wyraźny nerw dramatyczny, potrafi być przepełniona epickim rozmachem, ma efektowną wibrację, a wyraziste artykułowanie motywów, zauważalne poszukiwania odmiennych temp dla odmiennych faktur i imponujące zgranie odcinków akordowych to cechy wzbudzające mój podziw i zaciekawienie. Narracji - może nie tak teatralnej, jak się  spodziewałem - dodaje uroku czytelne rozróżnienie fragmentów, w których instrumenty wykonują partie różne od odcinków, w których występują zgodnych chórem. (np. tajemniczo urywający się "Ate & Litae").


Dramatyczny charakter "The Circus Of Ichneumons" wyraża się w rysunku głównego tematu, rozpinającym swoje frazy co jakiś czas, we wzburzonej synkopowej rytmice (np. "ΥΒΡΙΣ (Hubris)"), w naładowanych napięciem pauzach i w szorstkich dynamicznych kontrastach, w zjawiskowych wokalizach, czy wreszcie w pełnych mocy unisonach smyczków.

"The Circus Of Ichneumons" to przedstawienie zjawiskowe, nastrojowe i barokowo nieregularne w kształcie. To opowieść, która tak naprawdę nie wymaga scenicznego ruchu czy filmowego obrazu. Wystarczy wyobraźnia...

A.D.2014, Zoharum / Beast of Prey


Autor: BH                                                                      15 września 2014

Powiązane recenzje: Destin, The Veratrine Evangelicum, Orbis Terrarum Requiem

Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =