Circuit intégré Vol. I i II

Układ scalony

Mistrust Authority & Tectonic Overload

Wydawnictwo reminiscencyjne Hybryds

Background Curtain

Po prostu ambient

Invisible Paths

Nauka słuchania

Dźwięki z Offu

Reinterpretacja dźwiękowej oprawy filmu Grzegorza Królikiewicza

Ambit

"Ściana ciemności... Na takie zaiste miano zasługiwałaby sztuka od tysięcy lat odkrywana przez swoich apostołów pośród wielu narodów, w bezustannym mozole, a nigdy do końca, czemu także przeszkadza szczególny niedostatek umysłów ludzkich polegający na tym, że do wniosków najprostszych  dochodzimy z największym trudem ..." [1].

"Ambit" jest efektem wspólnej pracy dwóch projektów. Ponoć współpraca dojrzewała przez trzy długie lata, przepełnione (zapewne) artystycznymi kompromisami i wzajemnym poszukiwaniem muzycznego języka.

Efekt jest dla mnie co najmniej intrygujący. "Ambit" jest albumem, na którym niepewność i uproszczenia formy wcale nie przeszkadzają. Zwartość formalną płyty w dużym stopniu powiększa odpowiednie rozplanowanie napięć z ciekawym ich rozwiązaniem w ostatniej kompozycji.

Odnoszę wrażenie, że marzeniem Karola Skrzypca i Daniela Krause było ukazać muzykę w pewien sposób nagą i chaotyczną (nie w formie, a w wyrazie). Koresponduje to z podstawowym celem tej muzyki, jakim w mojej ocenie jest wywołanie odpowiedniego wrażenia i nastroju wszechogarniającej ciemności. Ciemności, którą Konsument muzyki powinien traktować w myśl słów malarza i pisarza Józefa Czapskiego, który we wspomnieniu pisał: "nadal tę ścianę ciemności będę próbował przebijać, nawet przyjmując ewentualność, że jej nigdy nie przebiję..." [2].

Przypisy:
[1], [2] - J. Waldorff - Diabły i Anioły. Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Kraków. 1988.


A.D.2014, Zoharum Records

Autor: BH                                                                        24 czerwca 2014

Powiązane recenzje:
Inner Vision Laboratory & Roto Visage - Cinema Stain, Inner Vision Laboratory - Perpetua, Inner Vision Laboratory - Austeros, Hoarfrost vs. Inner Vison Laboratory - Decline,

Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =