Circuit intégré Vol. I i II

Układ scalony

Mistrust Authority & Tectonic Overload

Wydawnictwo reminiscencyjne Hybryds

Background Curtain

Po prostu ambient

Invisible Paths

Nauka słuchania

Dźwięki z Offu

Reinterpretacja dźwiękowej oprawy filmu Grzegorza Królikiewicza

Nightclubbing / Die Wölfe kommen züruck

Oba projekty przygotowały muzykę pod wpływem tej samej inspiracji. Słowem kluczowym jest krautrock. Ale czy dzisiaj można dodać coś istotnego w tej domenie? A może otrzymaliśmy muzyczny groch z (nomen omen) kapustą?

Na szczęście Monopium i K. nie silą się na odkrywanie koła na nowo. Ich muzyczne wizje to raczej próba przyswojenia sobie w twórczy sposób pewnych właściwości krautrocka, którego obecność w tych dźwiękach jest bardziej duchowa niż fizyczna.

W "Nightclubbing" wyczuwa się więcej awangardy. Są to utwory w pewnym stopniu o amorficznym - zbliżonym do improwizacji - charakterze. Ich struktura jest jakby rysowana cienką linią, nie są przy tym pozbawione wdzięku i mają swoją jasno zaakcentowaną tożsamość.

Muzyka K. (jakże inna niż w słyszanym przeze  mnie kiedyś albumie "There’s a Devil Waiting Outside Your Door") brzmi niekiedy jakby prosto, choć w rzeczywistości jest skomplikowana wewnętrznie, precyzyjna i potrafi porwać konsumenta muzyki swoim rytmem.   

Pomimo różnego podejścia oba projekty wyeksponowały bardzo ważną właściwość krautrocka: chęć obudzenia muzyki z marazmu głównego nurtu, nieustanną próbę odrodzenia muzyki szczerej wobec konsumenta muzyki, szczerej za sprawą intencji i emocji twórcy.

A.D.2016, Zoharum Records

Autor: BH                                                                    7 Grudnia 2018

Powiązane recenzje: K. - There's a Devil Waiting Outside Your Door, Monopium - The Goat & Dead Horses' Circus


Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =