Circuit intégré Vol. I i II

Układ scalony

Mistrust Authority & Tectonic Overload

Wydawnictwo reminiscencyjne Hybryds

Background Curtain

Po prostu ambient

Invisible Paths

Nauka słuchania

Dźwięki z Offu

Reinterpretacja dźwiękowej oprawy filmu Grzegorza Królikiewicza

There's a Devil Waiting Outside Your Door

Kojarzycie tytuł? Z pewnością. Część czytelników przypomni sobie Nicka Cava, młodsi pomyślą o Metallice. Fraza ze słynnego "Loverman" może i jest nieco przewrotna, ale niepokój i dziwne piękno ukryte w muzyce Pana K. jest tożsame z twórczością Cava. A sama muzyka? Zabluźnię, trafia do mnie bardziej i intensywniej.

Zagadkowa okładka, brak tytułów utworów i niełatwy do uchwycenia kompozytorski warsztat. To wszystko będzie miało wpływ na odbiorców tej muzyki. Kim jest tajemniczy K? Na pewno utalentowanym i świadomym swojego fachu kompozytorem. To zwyczajnie słychać na tym albumie. Aż dziw bierze, że "There's a Devil Waiting Outside Your Door" to debiutancki album, zawierający kompozycje z różnych kompilacji (2007-2011). Z tych wyłapanych "perełek" wyszła bardzo spójna płyta z atmosferą, którą trudno opisać.

Album charakteryzuje monochromatyczność pod względem brzmienia - uwierzcie mi to nie jest wada!  K. postawił na nostalgię, nastrojowość i tajemnicę rodem z filmów noir. Zresztą ta muzyka ma wybitnie filmowy charakter. Fabuła snuje się nieśpiesznym rytmem, podbitym monotonnym basem. Tak jak w klasycznym filmowym noir muzyka jest spójna i jednolita. Może mało tu chwytliwych linii melodycznych,  jednak ten fakt rekompensuje w pełni jazzowy wigor i indywidualny rys kompozycji wykonanych z dużą emocjonalnością.

Kompozytor umiejętnie buduje napięcie jazzującą elektroniką, dołącza trąbkę, a gdzieniegdzie  gitarę elektryczną (choćby ta ujmująca we wstępie do 5 kompozycji). Można zawiesić ucho na ładnym temacie pianina (np. 8 fragment), które doskonale wspomaga budowanie napięcia, a także rytmizuje muzykę. Moją uwagę zwrócił również intrygujące fragmenty gdzie wyraźniej ożywiają się perkusjonalia (np. w utworze nr 4). Zresztą takich niuansów jest więcej (choćby przyczajone interakcje między instrumentami, czy odgłos podpalanej zapałki na początku 7 utworu) i z każdym przesłuchaniem odkrywam ich nowe pokłady.

Porwał mnie ten album swoim nostalgicznym, dusznym klimatem amerykańskiej metropolii sprzed lat. "There's a Devil Waiting Outside Your Door" przynosi muzykę treściwą, brzmieniowo imponującą i magnetyczną.

O albumie:

Label: Ur Muzik – UR 006
Format: CD, Album, 300 kopii
Premiera:  2012


Powiązane recenzje: K. / Monopium - Nightclubbing / Die Wölfe kommen züruck

Autor: BH                                                                    9 Maja 2012


Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =