Circuit intégré Vol. I i II

Układ scalony

Mistrust Authority & Tectonic Overload

Wydawnictwo reminiscencyjne Hybryds

Background Curtain

Po prostu ambient

Invisible Paths

Nauka słuchania

Dźwięki z Offu

Reinterpretacja dźwiękowej oprawy filmu Grzegorza Królikiewicza

Kompilacja In Progress 2

To już drugie wydawnictwo zawierające nagrania wybranych artystów, którzy występowali w gdańskim  Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia  w ramach projektu In Progress. Część utworów to nagrania na żywo z koncertów.

Zaczynam lakonicznie, prawie tak samo jak lakoniczna bywa forma muzyki elektronicznej. Niemal każdy z artystów prezentujących się na tym albumie udowadnia, że forma dlań to schemat, zresztą prawie nic nie znaczący. Grając koncerty mają możliwość w ramach swojego schematu ożywiać ową formę w każdym dziele coraz to inną akcją. Czy będzie to zmiana w motywie, rytmizacji, frazie czy choćby zdobieniu - utwór potrafi nabrać nowego wyrazu. Najbardziej fascynującą rzeczą w takim wypadku są dla mnie narodziny nowego motywu, gdy tworzą się nowe fragmenty muzyki, które możemy odbierać już jako samodzielne tematy. Dlatego tak ważne są koncerty muzyki elektronicznej, które mimo pozornie nieatrakcyjnej i statycznej formy pozwalają być uczestnikiem autentycznej kreacji muzyki.

Kompilacja "In Progress 2" zestawiona jest w sposób godny naśladowania. Nie ma tu klucza kontrastu rytmu czy tempa, jest raczej zestawienie charakterów. Każdy będzie miał swoje typy na najlepszy utwór. Mnie ujął tradycyjnie Rapoon (ale tu jestem nieobiektywny) oraz Andrew Lagowski, zaskoczył atmosferą C.3.3. oraz Troum.
Warto również dokładnie przysłuchać się głosowym manipulacjom  w "Eclipse" Banabila.

Jedno jest pewne do tego albumu można wracać nieskończoną ilość razy i za każdym przesłuchaniem odkrywa się nowe struktury i brzmienia. U dociekliwego konsumenta muzyki powstają nowe skojarzenia. Słuszne jest twierdzenie estetyków muzyki,  ze prawdziwa wartość różni się tym od tej pozornej, że jest trwała i powrót do niej ma zawsze sens.


Płyta do nabycia w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia

Autor: BH                                                                       26 czerwca 2013

Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =