Circuit intégré Vol. I i II

Układ scalony

Mistrust Authority & Tectonic Overload

Wydawnictwo reminiscencyjne Hybryds

Background Curtain

Po prostu ambient

Invisible Paths

Nauka słuchania

Dźwięki z Offu

Reinterpretacja dźwiękowej oprawy filmu Grzegorza Królikiewicza

Goodbye My Joy

Człowiek tworzy muzykę, aby dać w niej wyraz swoim przeżyciom, które powstają zależnie od określonej rzeczywistości społecznej i mogą być przekazane innym ludziom. Najnowszy singiel grupy Lebowski to przykład komunikacji muzycznej informacji przede wszystkim dotyczącej wewnętrznego stanu emocjonalnego. Ta muzyka nie jest wolna od znaczeń i treści, choć nie zawsze potrafimy stwierdzić (na szczęście!), że taki a taki dźwięk znaczy to i to. W tym przypadku konsument muzyki odbierać będzie "Goodbye My Joy" jako wyraz mniej lub bardziej sprecyzowanych sensów i znaczeń. Niektóre dźwięki będą brzmieć dla naszego ucha radośnie i żywo, inne smutno i melancholijnie.

Nie boję się tego napisać: grupa Lebowski dochrapała się swojego niepowtarzalnego stylu. Singiel "Goodbye My Joy" będzie tu koronnym dowodem. Zespół podnosi tym razem styl emocjonalny, głównie dzięki wydobyciu na pierwszy plan głębokiego liryzmu w którym uderza nostalgia, przejmująca nuta żalu i melancholia. Konsumpcję singla warto rozpocząć od środka: od wersji zespołu - od razu poczujecie zachwyt jaki musiał towarzyszyć Markusowi Stockhausenowi, gdy decydował się na współpracę. Posłuchajcie tej nie przeładowanej tematami formy ukształtowanej subtelnymi cieniowaniami i właściwym doborem środków muzycznych.

Główne danie tego krążka to oczywiście nagranie Lebowski ze słynnym Markusem Stockhausenem. Piękny ma przebieg ta współpraca, partie Stockhausena nie są zwyczajnym wypełnieniem wolnej przestrzeni w utworze grupy Lebowski - nie mogę też nazwać ich bytności korespondencją, to raczej subtelne współbrzmienie (bardziej w sensie potęgowania przepełnionego nostalgiczną melancholią wyrazu utworu). Bo intensywność emocjonalności i siła wyrazu melodycznego to najbardziej fascynujące cechy muzyki spod znaku Lebowski & Stockhausen.

"Goodbye My Joy" to dzieło konstrukcyjnie idealnie wyważone. Jeszcze innego wymiaru nabiera gdy spojrzymy nań z perspektywy teledysku, który dopełnia zapadające w pamięć piękno kompozycji.

A.D. 2013, Lebowski


Autor: BH                                                                22 października 2013

Powiązane recenzje: Lebowski plays Lebowski, Cinematic,

Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =