Circuit intégré Vol. I i II

Układ scalony

Mistrust Authority & Tectonic Overload

Wydawnictwo reminiscencyjne Hybryds

Background Curtain

Po prostu ambient

Invisible Paths

Nauka słuchania

Dźwięki z Offu

Reinterpretacja dźwiękowej oprawy filmu Grzegorza Królikiewicza

Cinematic

Muzyka dawno stała się jednym z istotnych elementów filmu. Nie tylko ilustruje wydarzenia, ale również kształtuje narrację, a często bywa inteligentnym komentatorem filmowej rzeczywistości. Muzyka w filmie spełnia jeszcze jedną istotną funkcję: ma wpływ na na jego odbiór, pozwala widzom utrwalać  w pamięci sceny i obrazy.

1. Trip to Doha - 5:40
2. 137 sec. - 7:11
3. Cinematic - 7:41
4. Old British Spy Movie - 5:10
5. Iceland - 7:12
6. Encore - 6:07
7. Aperitif for Breakfast (O.M.R.J) - 6:06
8. Spiritual Machine - 6:54
9. The Story Teller (Svensson) - 6:38
10. Human Error 7:58

A.D. 2010Zawartość albumu "Cinematic"  grupy Lebowski określana jest przez nich samych jako "muzyka do nieistniejącego filmu". Zespół zabiera nas w filmowy świat, gdzie muzyka jest dopełnieniem reżyserskiej wizji, a jej odbiór jest rzeczą bardzo indywidualną. Każdy słuchacz odnajdzie inne konteksty, różne będą interpretacje często znacząco odbiegające od zamysłu kompozytorów. Ta muzyka pozwoli nam napisać własne filmowe scenariusze.

"Cinematic" zamyka w spójną całość 10 rozbudowanych, w większości instrumentalnych kompozycji. Usłyszymy tu dźwięki z pogranicza różnych  gatunków: art rocka, rocka progresywnego czy muzyki filmowej. Spotkamy również elementy world music, jazzu oraz ambientowe przestrzenie. Ciekawym elementem płyty są pojawiające się w utworach oryginalne kwestie pochodzące z klasycznych dzieł kina polskiego i światowego. W strukturę utworów subtelnie wpleciono głosy wybitnych polskich aktorów m.in. Leona Niemczyka, Zdzisława Maklakiewicza i Romana Kłosowskiego. Zabieg ten nie nosi jakichkolwiek znamion sztuczności, a wstawki dialogowe tworzą niezapomniany klimat. Całość sprawia niesamowite wrażenie, tak jakby aktorzy nagrali wspomniane kwestie właśnie dla potrzeb albumu grupy Lebowski.

Dźwięki otwierającego album "Trip to Doha" przywodzą na myśl harmonię. Utwór charakteryzuje orientalny początek i miłe dla ucha gitarowe solo oraz melancholijne pianino. Nad całością unosi się wyczuwalny duch kina. Zachęceni takim wstępem zanurzamy się w delikatnie dźwięki kompozycji "137 sec." Tu nastrój budują cymbały oraz pełne zmysłowości wokalne interpretacje Katarzyny Dziubak. To połączenie samoistnie kojarzy się z wielką Lisą Gerrard. Uwagę zwraca jedna z linii wokalnych, która przywodzi na myśl słynną "Kołysankę" Krzysztofa Komedy (Dziecko Rosemary). Jest to zapewne umyślne nawiązanie mówiące słuchaczowi o filmowych inspiracjach twórców. Nostalgiczny i romantyczny w swojej wymowie "Cinematic" potrafi złapać za serce. Saksofon i chór oraz czyste akustyczne gitary to dopiero początek. Prawdziwą magię tworzą słowa Leona Niemczyka: "mniemam, że od jednego końca świata do drugiego, historia miłości wszędzie jest jednakowa" oraz następujące po nich dźwięki pianina. "Old British Spy Movie" zaczyna się smutno, by z czasem przejść w żywą, niemal radosną melodię. Partia skrzypiec pozwala wyobrazić sobie deszczową scenę ze starego filmu: spotkanie pięknej kobiety z tajemniczym ukochanym, natomiast gitary uosabiają wiszące w powietrzu zagrożenie. Prócz wspomnianych skrzypiec utwór ubarwiają dźwięki harfy i trąbki. "Iceland" to moja ulubiona kompozycja z tego albumu. Utwór zdominowany przez głosy pochodzące z kultowego filmu "Hydrozagadka". Cała oprawa muzyczna  mimo jej niepowtarzalnego uroku stanowi  jedynie idealne tło dla kwestii Zdzisława Maklakiewicza i Romana Kłosowskiego, a końcowe "tym razem się nie udało, ale następnym razem... też się nie uda!" powoduje uśmiech na twarzy. Sześciominutowy "Encore" to ukłon w stronę kina francuskiego, jak twierdzą muzycy "musiał być francuski" i taki jest. Wpleciona w akordeonowy klimat rozmowa pochodzi z filmu "Braterstwo wilków". Dobiegające z oddali dźwięki pozytywki rozpoczynają kompozycję "Aperitif for Breakfast". Na uwagę zasługuje solo gitarowe oraz przeszywające na wskroś syntezatory. "Spiritual Machine" to najbardziej drapieżny utwór na płycie. W strukturze utworu mniej klawiszowych wstawek, a nastrój budują odgłosy pracujących maszyn i "elektroniczne" głosy. Bardzo podobają mi się gitary w tym utworze, które tworzą klimat rodem z filmów science fiction. Ambientowy, melancholijny "The Story Teller" urzeka delikatnością. Hipnotyzujący głos Maklakiewicza, niemal ulotne klawisze i subtelny bas powodują, że słyszymy bębniące o szybę krople deszczu. Zaskakujący jest finał utworu, który ma za zadanie wyrwać nas z tej jesiennego zadumy. Niezwykłym, pełnym grozy wstępem rozpoczyna się kompozycja "Human Error". Ostatni utwór na płycie to pełne dynamizmu gitary, które czasem ustępują miejsca powracającemu klawiszowemu motywowi. Utwór (i cały album) kończą  pełne symbolizmu dźwięki pracującego projektora filmowego.

Ścieżkę dźwiękową do nieistniejącego filmu stworzyli niegdyś muzycy polskiego projektu Inner Vision Laboratory oraz amerykańskiego Roto Visage. Efektem tej współpracy jest album "Cinema Stain". Jednak są to dwa różne spojrzenia na muzykę ilustrującą film, dlatego nie podejmę się ich porównania. Muzycy grupy Lebowski to prawdziwi profesjonaliści, posiadający wysokie muzyczne umiejętności, a patrząc na czas powstawania debiutu są również perfekcjonistami. Rozbudowane aranżacje, oraz niezwykle bogate instrumentarium budzą szacunek.

"Cinematic" to album pełen emocji. Muzycy umiejętnie budują napięcie i niepokój. Jak w kalejdoskopie zmienia się nastrój słuchacza, bo jest tu miejsce na smutek i  na radość. Znajdziemy również czas na refleksję i wyciszenie. Warto wykorzystać szansę jaką dają nam muzycy Lebowski i  w zakamarkach wyobraźni stworzyć swój film. Może za scenariusz posłuży nam nasze życie? Spróbujmy, oprawę dźwiękową już mamy.


Autor: BH                                                                13 grudnia 2010

Powiązane recenzje: Lebowski plays Lebowski, Goodbye My Joy,

Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =