Circuit intégré Vol. I i II

Układ scalony

Mistrust Authority & Tectonic Overload

Wydawnictwo reminiscencyjne Hybryds

Background Curtain

Po prostu ambient

Invisible Paths

Nauka słuchania

Dźwięki z Offu

Reinterpretacja dźwiękowej oprawy filmu Grzegorza Królikiewicza

Disciples Of The State

Programowość albumu mówi, co wedle intencji kompozytora kierowało tworzeniem jego dzieła i co oznaczać ma on dla słuchaczy. Twórca projektu Legionarii oparł swój najnowszy album na historii pewnego totalitarnego państwa i butnie pyta słuchacza gdzie leży granica między fikcją a rzeczywistością?

1. Enter The Global Union
2. Ordo Ab Chao
3. The Inner Circle
4. Aristocracy
5. World In Flames
6. The State
7. Blood Of Millions
8. Strength And Power
9. The Titan
10. Dominion (Lvx Aeterna)

A.D. 2013, Rage In Eden

Na trzecim studyjnym albumie Legionarii pokazuje zmysł do dużych form. Projekt znacząco rozwinął swój język muzyczny oraz techniczne umiejętności przekazywania myśli. "Disciples Of The State" to subiektywna forma wypowiedzi, bogato osadzona w neoklasycznej strukturze. Kompozytor nie tylko świadomie i z rozmachem korzysta z orkiestracji, ale również łączy je z przemysłowym hałasem i wojenna atmosferą. Nad albumem unosi się duch wagnerowskiej żywotnej dramaturgii. To nie tylko śmiałe zacytowanie słynnego "Cwału Walkirii" w "Enter The Global Union", ale również kształtowanie przewodnich motywów, crescendo chórów czy znamienny udział czynnika deklamacyjnego. Album "Disciples Of The State" łączy w sobie, niemal w każdym szczególe słowo, chóralny śpiew, orkiestrowy język, akcję i dramaturgię - bez szczególnej dominacji jednego elementu nad innymi. 

Kompozytor wykazał się dużą dojrzałością, przedstawiając fikcyjną historię, która bezpośrednio nawiązuje choćby do klasyków "1984" Orwella i "Nowego wspaniałego świata" Huxleya nie narzuca słuchaczowi jednorodnej opinii, stosuje jedynie techniki odwoływania się do już zaistniałych faktów. Operuje określonymi sytuacjami muzycznymi, programem mówiącym o różnych formach zniewolenia i ingerencji w życie człowieka. Tym samym Jego muzyka przesuwa się z podstawy czysto muzycznej, estetycznej ku moralnemu impulsowi. Dzięki temu muzyka nabiera cech stałej aluzyjności i znaczy więcej, niż jest w jej symfonicznej mocy.


Autor: BH                                                                       27 sierpnia 2013

Powiązane recenzje: Europa Rex, Iron Legion

Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =