Circuit intégré Vol. I i II

Układ scalony

Mistrust Authority & Tectonic Overload

Wydawnictwo reminiscencyjne Hybryds

Background Curtain

Po prostu ambient

Invisible Paths

Nauka słuchania

Dźwięki z Offu

Reinterpretacja dźwiękowej oprawy filmu Grzegorza Królikiewicza

Element Of The Grid

Kontrola, ograniczanie swobód obywatelskich, represje, narzucanie jedynie słusznej wersji, spisek, kłamstwa i ... bliźniacy - brzmi niepokojąco i jakby znajomo prawda? Spokojnie, to nie opis polskiej sceny politycznej. To tylko kilka luźnych skojarzeń, które wiążą się z koncepcją albumu "Element Of The Grid" toruńskiej grupy Logic Mess.

1. Intro
2. Welcome To Pandemic States
3. Arcadia
4. The Guards Of Integration
5. Recall Of A Memory
6. Systematic Cube
7. Over The Giant Wall
8. Surrender
9. Outro  

 A.D.2012, Lynx MusicPrzytłacza ten album od pierwszej chwili: złożonością muzyki, dopracowanym konceptem, a przede wszystkim gorzkimi prawdami, które porusza. Niedawno pisałem o higienie psychicznej (w kontekście albumu "Psychohygiene" niemieckiej formacji Vom Fetisch der Unbeirrtheit) jako formie eliminowania z życia treści  niepożądanych oraz organizowania negatywnych aspektów, które mimo wszystkich zabiegów do świadomości dotarły. Prewencja psychologiczna jest świadomą i indywidualną ścieżką rozwoju, natomiast wizja wyczarowana przez Logic Mess, mimo futurystycznej formy przypomina o współczesnych zagrożeniach, na które jesteśmy narażeni. Zagrożeniach o które sami się prosimy przyzwalając wszelkiej maści politykom i decydentom na brutalną ingerencję w nasze życie.

Wielką krzywdą dla konsumentów muzyki byłoby zdradzenie szczegółów snutej tu historii, dlatego ograniczę się do tych aspektów, które najbardziej mną wstrząsnęły - właśnie przez aktualność. Ostatnie wydarzenia związane z pewnym czarodziejem oferującym wbrew logice i prawom rynku złote zyski z lokat pokazały, że nasze (choć to raczej problem globalny) społeczeństwo prosi się o prowadzenie za rączkę w każdej sferze życia. Parafrazując wieszcza: nam myśleć nie kazano... bo państwo powinno to zrobić za nas. Proszę bardzo: "Element Of The Grid" pokazuje jakie są skutki takiego wygodnictwa. Fałszywa wizja rzeczywistości, kontrola myśli i zachowania, a przede wszystkim utrata zdolności do samooceny sytuacji i brak instynktu zachowawczego. Bo jak inaczej ocenić dobrowolną decyzję o powrocie pod kuratelę cenzurującego życie systemu Crystal Lake? Łatwiej żyć złudzeniami, dobrowolnie poddając się systemowi. Jednak najbardziej przeraża mnie myśl, że dzisiejsze społeczeństwo postąpiłoby tak samo.


Logic Mess zaskakuje różnorodnością nastrojów i sytuacji obrazujących wykreowany świat.  Jestem pełen podziwu dla wrażliwości na semantyczną stronę tekstów, ich ekspresję. Podziwiam dbałość o zgodność tekstu i muzyki. Ktoś powie: przecież to album konceptualny, wszystko musi się zazębiać. To prawda, jednak w przypadku "Element Of The Grid" dbałość o wszystkie elementy (narracja, zmienność wokali, głosy mówione) jest godna naśladowania. Na tej płycie dużo się dzieje, tempa narzucane przez sekcję rytmiczną szybko się zmieniają, podobnie jak ekspresja wokalisty. Kompozycje potrafi zdominować brzmienie gitar (np. "Arcadia"), w innych na wiele pozwala sobie instrument klawiszowy (np. "Recall Of A Memory", "Over the Giant Wall"). Ciekawym dodatkiem są występujące tu i ówdzie motywy o "futurystycznym"zabarwieniu.

Zastanawiam się w jak wielu aspektach "Element Of The Grid" jest kompromisem, pomyślmy: muzyka i tekst, intensywność i muzyczna przestrzeń, partie ostrzejsze i te bardziej emocjonalne. Najważniejsze, że wszystkie elementy układanki precyzyjnie zazębiają się ze sobą. Niemal zawsze, bo czasem ta złożoność całego projektu, wielowątkowość kompozycji, zatracenie w zawiłych  prog metalowych wariacjach instrumentalnych przygniata. Ucieka gdzieś logiczna kontynuowalność muzycznych wątków. Może to rzeczony (z ukrytą logiką) nieporządek?

Cała opowieść snuta przez Logic Mess nie skupia się na mechanizmach rządzenia, nie opisuje globalnych zjawisk, dotyka czegoś istotniejszego. Poszukiwania przez jednostkę miejsca w tym całym chorym świecie. Pokazuje powolne (sprytnie zakamuflowane) zatracanie wolnej woli... 

Autor: BH                                                                       9 listopada 2012

Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

1 comment

  1. Cóż za zgodność z koncepcją autora :-) Tylko proszę nie mysleć, że to jedyna słuszna prawda. Po prostu wszystkie znaki odczytane... Jedynie bliźniacy, to nie zamierzony efekt zbieżności :-) Serio...

    KristOv Fri, 9 Nov 2012

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =