Circuit intégré Vol. I i II

Układ scalony

Mistrust Authority & Tectonic Overload

Wydawnictwo reminiscencyjne Hybryds

Background Curtain

Po prostu ambient

Invisible Paths

Nauka słuchania

Dźwięki z Offu

Reinterpretacja dźwiękowej oprawy filmu Grzegorza Królikiewicza

An Elegy And A Mirror

Jak oklepane wydaje się określenie "muzyka pełna tajemniczego uroku". Czyli właściwie jaka? Urocza czy tajemnicza? Tej kwestii raczej nie rozwiążemy przy okazji recenzji "An Elegy and a Mirror" projektu Lost Trail.

Może w tego rodzaju muzyce chodzi przede wszystkim o ewokowanie właściwego klimatu? Zaczynamy od osjanicznej okładki, która przykuje wzrok i ma w świadomości słuchacza zasiać niepewność, ale i ciekawość. Czasem potrzebna jakaś historia: nawiedzone miejsce, tajemniczy monolit itp. Na takiej kanwie można zbudować historię całego albumu.

Nie przez okładkę sięgnąłem po album "An Elegy and a Mirror", ale w poszukiwaniu nastroju. Trochę zwodniczy okazał się w tym temacie elegiczny utwór "We Talk To Graves As If They're Listening" (oraz bliźniaczy "...Maybe Some Day Each Tombstone Will Sing In Chorus"). Te dwa epizody miały w zamierzeniu spinać całość klamrą. Zachary Corsa oraz Denny Wilkerson posługują się ograniczoną gamą środków technicznych i wyrazowych (nagraniami terenowymi, dźwiękami z analogowych taśm oraz gitarowymi efektami), ale swobodnie poruszają się w swoim naturalnym ambientowym środowisku i potrafią podkreślić ich odmienność (choć o rozpoznawalności stylu nie może być jeszcze mowy).

Aby jednak wydobyć z muzyki określone barwy, określone nastroje, trzeba samemu mieć wyrazistą wizję oraz sugestywną siłę jej przekazywania konsumentom muzyki. Tej wizji mi tu zabrakło. Muzyka wydaje się jakby pusta wewnętrznie i choć stara się opowiedzieć nam swoją historię  nie ma w sobie życia. A może taki był zamiar twórców? Może otrzymaliśmy właśnie historię odbitą w odpryskach pękniętego lustra?

A.D.2014, Twice Removed Records

Autor: BH                                                                    4 Stycznia 2018

Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =