Circuit intégré Vol. I i II

Układ scalony

Mistrust Authority & Tectonic Overload

Wydawnictwo reminiscencyjne Hybryds

Background Curtain

Po prostu ambient

Invisible Paths

Nauka słuchania

Dźwięki z Offu

Reinterpretacja dźwiękowej oprawy filmu Grzegorza Królikiewicza

Przedwiośnie

Opadł już pseudo patriotyczny szał związany z Euro 2012. Powoli znikają z ulic sponsorowane przez browary narodowe flagi. To dobry moment by napisać recenzję "Przedwiośnia" projektu Ludola. To dobry moment by zastanowić się co zostało z patriotyzmu i zapytać jak dziennikarz o chytrym nazwisku: co z tą Polską?

1. A Kiedyż Błyśnie Nowy Wschód...
2. Elegia... (o Chłopcu Polskim)
3. Na Lipę Słowiańską
4. Nie Płaczcie Po Nas Brzozy
5. Przedwiośnie
6. Odnajdziemy Nasz Spokój
7. Sztandar Wysoko
8. Gdy Janeczek z Wojenki Wróci...

A.D. 2011, Bunkier ProductionsLudola jest nastawiona na wędrówkę pod prąd. Deklaracja jest jasna: tworzyć muzykę z anty-nowoczesnym nastawieniem, muzykę z pogranicza piosenki żołnierskiej z ludowym zabarwieniem. Informacja prasowa precyzyjnie określa również cel powstania tej produkcji oraz jej adresata. To album dla "wszystkich rozgoryczonych nędzą współczesnego świata nonkomformistów do minionej, lepszej epoki... i podsycają tęsknotę za nią. To ckliwa podróż w przeszłość i zarazem bagnet wymierzony we współczesność, we wszystkich jej aspektach".

To znamienne, gdyż trudno przypuszczać, że słysząc nazwiska Konopnicka, Baczyński czy Lenartowicz po album sięgną gimnazjaliści, śmiem nawet podważać zainteresowanie przeciętnego licealisty (chyba, że za sprawą mody kreowanej na bazie Sabaton czy Lao Che). Dla większości młodych ludzi ten album nie będzie miał wiele do zaoferowania. Brzmienie oparte jest na prostych melodiach (często o ludowym zabarwieniu) granych na akustycznych gitarach. Utwory są skrojone w tej samej stylistyce, różnicuje je jedynie temperament: od melancholii po zadziorność (ułańską fantazję?). Do tego dochodzi podniosły, przeszywający głos, lekko zróżnicowany murmurandem, szeptem czy nuceniem. Jednak moi Drodzy w tym minimalistycznym zestawie jest moc. Moc, którą tworzą emocjonalne teksty po polsku: słowa znanych poetów oraz te napisane przez Ludolę.

Ludola sięgając w przeszłość stara się przypomnieć rzeczy ważne. Mamy choćby "Elegię... (o Chłopcu Polskim)" traktującą o losie pokolenia apokalipsy spełnionej, którego tożsamość i świadomość kształtowała bezduszna wojna. Jest przejmujący utwór Lenartowicza "Na Lipę Słowiańską" z chyba najbardziej chwytliwym aranżem.

Ludola gorzko płacze nad kondycją czasów współczesnych, nad nijakością i bezwzględnością kultury masowej. W "Odnajdziemy Nasz Spokój" padają znamienne słowa:

"Odarliście świat z piękna
Zabiliście go swą nędzą
Wy, próżna hołoto, wy i wasza pospolitość
Świat tonie w ogłuszającym wrzasku mas
Spadacie w otchłań z uśmiechem głupca na twarzy.
A wciąż wydaje wam się, iż wzlatujecie pod niebo"

Ludola zadaje również pytania o przyszłość, gorzkie i oskarżycielskie ("Sztandar Wysoko"): 

"Na świt czekamy daremnie tak naiwni
Marząc że wszystko zbuduje się samo
Tak beztroscy wciąż bez poczucia winy...
Sny nie wykarmią wszakże naszych dzieci
Lecz jakoś nikt nie chce zrozumieć
Sztandar wysoko, a ręce wciąż bezczynne..."

Ludola potrafi również puścić oko, pokazać dystans i zażartować sobie w rytm  motywu "When Johnny Comes Marching Home".

Może ta nostalgia za dawnym czasem jest naiwna i wiele osób będzie śmieszyć. Jednak kryje się pod nią tęsknota za czasem podszytym wartościami, które w dzisiejszym świecie przestały cokolwiek znaczyć.  

Nie obnoszę się patriotyzmem, ale to album dla takich jak ja. Ludzi dla których patriotyzm to nie wywieszenie flagi "by sąsiad widział", to nie tylko duma ze zwycięstw sportowców. To też nie skrajny nacjonalizm i inne polityczne brednie. Patriotyzm to szacunek dla przeszłości tego kraju i poczucie przynależności - poczucie niewdzięczne i zachwiane przez głupotę polityków.


Autor: BH                                                                      20 czerwca 2012

Powiązane recenzje: "Rogate Czapki, Rogate Serca", Świat Był Piękniejszy Tego Lata

Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =