Circuit intégré Vol. I i II

Układ scalony

Mistrust Authority & Tectonic Overload

Wydawnictwo reminiscencyjne Hybryds

Background Curtain

Po prostu ambient

Invisible Paths

Nauka słuchania

Dźwięki z Offu

Reinterpretacja dźwiękowej oprawy filmu Grzegorza Królikiewicza

Dubbeltjes

Album "Dubbeltjes" to kolekcja unikatowych nagrań Rutgera Zuydervelta aka Machinefabriek. Wydawnictwo rozpoczyna współpracę (miejmy nadzieję owocną) między znanym muzykiem, a wydawnictwem Zoharum.

Rutger Zuydervelt wyrzeka się form bardziej skomplikowanych, jakby zwęża pole inwencji, koncentruje się na podstawowych zagadnieniach struktury języka muzycznego. Stąd krótkie utwory, prosty materiał dźwiękowy i przejrzysta architektura. Absolutnie nie jest to wada tego wydawnictwa! Wystarczy posłuchać zestawu "Hilary" i "Jeffery", który charakteryzują subtelnie wydobyte sonarystyczne walory struktur dźwiękowych, których źródłem jest puzon. Ostinatowa motywika i uzyskiwana głównie zmiennym wolumenem brzmienia zmienna dynamika wprawiają masę dźwiękową w falowy ruch o ciekawej płynności. Ten prosty zabieg znalazł skuteczne zastosowanie, również w innych utworach. Nie sposób pominąć choćby "Ontrafelde Tonen II" w którym chór żeński intonuje śpiewną melodię o delikatnych konturach czy ocierające się o quazi - jazzową estetykę "My Funny Valentine" oraz "Oh Doctor Jesus".

Album wypełniły kompozycje pochodzące z lat 2008-2013 i podobnie jak całą dyskografię artysty, cechuje je rozpiętość stylistyczna. Lista utworów jest zestawiona w bloki - kompozycje z określonego wydawnictwa sąsiadują ze sobą. Pozwala to słuchaczowi na pewną manipulację materiałem dźwiękowym - bo przecież nic nie stoi na przeszkodzie, by rzeczone bloki zamieniać miejscami i zestawiać w nową całość. 


Wydawca: Zoharum

Autor: BH                                                                       29 kwietnia 2014

Powiązane recenzje: Assemblage, The Measures Taken

Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =