Mistrust Authority & Tectonic Overload

Wydawnictwo reminiscencyjne Hybryds

Background Curtain

Po prostu ambient

Invisible Paths

Nauka słuchania

Dźwięki z Offu

Reinterpretacja dźwiękowej oprawy filmu Grzegorza Królikiewicza

A.S.

Dźwiękowy recycling Bionulora

Dubbeltjes

Album "Dubbeltjes" to kolekcja unikatowych nagrań Rutgera Zuydervelta aka Machinefabriek. Wydawnictwo rozpoczyna współpracę (miejmy nadzieję owocną) między znanym muzykiem, a wydawnictwem Zoharum.

Rutger Zuydervelt wyrzeka się form bardziej skomplikowanych, jakby zwęża pole inwencji, koncentruje się na podstawowych zagadnieniach struktury języka muzycznego. Stąd krótkie utwory, prosty materiał dźwiękowy i przejrzysta architektura. Absolutnie nie jest to wada tego wydawnictwa! Wystarczy posłuchać zestawu "Hilary" i "Jeffery", który charakteryzują subtelnie wydobyte sonarystyczne walory struktur dźwiękowych, których źródłem jest puzon. Ostinatowa motywika i uzyskiwana głównie zmiennym wolumenem brzmienia zmienna dynamika wprawiają masę dźwiękową w falowy ruch o ciekawej płynności. Ten prosty zabieg znalazł skuteczne zastosowanie, również w innych utworach. Nie sposób pominąć choćby "Ontrafelde Tonen II" w którym chór żeński intonuje śpiewną melodię o delikatnych konturach czy ocierające się o quazi - jazzową estetykę "My Funny Valentine" oraz "Oh Doctor Jesus".

Album wypełniły kompozycje pochodzące z lat 2008-2013 i podobnie jak całą dyskografię artysty, cechuje je rozpiętość stylistyczna. Lista utworów jest zestawiona w bloki - kompozycje z określonego wydawnictwa sąsiadują ze sobą. Pozwala to słuchaczowi na pewną manipulację materiałem dźwiękowym - bo przecież nic nie stoi na przeszkodzie, by rzeczone bloki zamieniać miejscami i zestawiać w nową całość. 


Wydawca: Zoharum

Autor: BH                                                                       29 kwietnia 2014

Powiązane recenzje: Assemblage, The Measures Taken

Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =