Circuit intégré Vol. I i II

Układ scalony

Mistrust Authority & Tectonic Overload

Wydawnictwo reminiscencyjne Hybryds

Background Curtain

Po prostu ambient

Invisible Paths

Nauka słuchania

Dźwięki z Offu

Reinterpretacja dźwiękowej oprawy filmu Grzegorza Królikiewicza

Clouds

Chmury mają przedziwną symbolikę. Stąd nie dziwi fakt, że człowiek od zarania dziejów wgapia się w niebo i wyciąga różne wnioski. Boga szuka, bądź wypatruje deszczu. Rdzenni mieszkańcy Ameryki wierzyli, że w chmurach rezydują duchy zwane ludźmi chmur, które przekazują za pośrednictwem obłoków ważne wskazówki. Dziś wiele osób wciąż szuka znaków na niebie: a to zapowiedzi końca świata, smugi nisko lecącego Tupolewa... Muzyczny atlas chmur, który przygotował Maciek Szymczuk pozwala spojrzeć w niebo z nieco innej perspektywy...

Do albumu "Clouds" podchodziłem z oczekiwaniem i przekonaniem o jego wartości - osoba Maćka Szymczuka to gwarantowała. Od początku byłem całkowicie skoncentrowany, wyizolowałem się z otoczenia, chciałem być sam na sam z muzyką. Nie zawiodłem się. Szybko zidentyfikowałem się z muzyką i popędziłem wzorkiem w kierunku chmur. Pojedyncze dźwięki niczym elementy mozaiki budują atmosferyczny ambient Maćka. Zwraca uwagę harmonia elementów organicznych z aktywnym tłem.

Słuchając dalej myślałem równolegle do brzmiącej, zmiennej w nastrojach muzyki, coraz pełniej ulegając jej pięknu (genialnie brzmiący saksofon). Wiele wrażeń estetycznych dostarczają fragmenty wokalne, zwłaszcza te recytowane przez Maćka Mehringa w "Nimbostratus" i "Stratus Undulatus" - mimo, że barwa głosu wydaje się nieco obca względem całości, ostatecznie wtapia się w brzmienie i formę muzyki. Natomiast wokal Joanny Kustwan-Szymczuk towarzyszący utworom jaśniejszym, jest słyszalny jako dźwięk, harmonia i ład (np. w "Cirrus Vertebratus").

W muzyce Maćka Szymczuka wyczuwa się cały czas falowanie napięć: raz jest to prośba o deszcz, raz dziękczynienie za znak, kiedy indziej znów pokłon majestatowi przyrody. Muzyka na tym albumie jest zmienna jak układ chmur - warto zaznaczyć, że te wszystkie cyrkulacje nastrojów nie wychodzą po za ramy spójności. Pozostawia konsumentowi muzyki tak potrzebną tajemnicę, skryte marzenie i niedopowiedzenie.

Pozwoliłem sobie na przytoczenie osobistego przeżycia estetycznego, aby pokazać Wam, że słuchanie muzyki nie jest wyłącznie biernym z niej korzystaniem. Wasz przedmiot estetyczny (obraz albumu Maćka Szymczuka) będzie inny, ale może być twórczy o ile świadomie zdefiniujecie jego kształt i wyraz. Warto spróbować pochodzić z głową w "Chmurach".

Lista utworów:

01. Cumulus Congestus (Fresh Showers)
02. Cirrus Uncinus (To Watch The Clouds)
03. Altocumulus Floccus
04. Altostratus
05. Nimbostratus (Obłok różany)
06. Cirrocumulus Undulatus
07. Stratocumulus Duplicatus
08. Cumulus Mediocris (Słońce za chmurą)
09. Cumulonimbus Capillatus (Clouds)
10. Cumulus Lacunosus
11. Stratus Undulatus (Srebrne chmury)
12. Cirrostratus Fibratus
13. Cumulus Humilis (White Sheep)
14. Cirrus Vertebratus (Sunny Again)


A.D.2013, Zoharum

Autor: BH                                                                        17 maja 2013

Powiązane recenzje: Light Of The Dreams, Music For Cassandra, Ways

Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =