Circuit intégré Vol. I i II

Układ scalony

Mistrust Authority & Tectonic Overload

Wydawnictwo reminiscencyjne Hybryds

Background Curtain

Po prostu ambient

Invisible Paths

Nauka słuchania

Dźwięki z Offu

Reinterpretacja dźwiękowej oprawy filmu Grzegorza Królikiewicza

Meditamentum

Dziś trochę będę się powtarzał: muzyka Maeror Tri ma w sobie trudny do opisania urok. Ostatnio przypomina o tym, przygotowana przez Zoharum (oraz New Nihilism) dwupłytowa kompilacja "Meditamentum". To dobry przykład różnorodności muzycznych idei i założeń, które mimo upływu czasu wciąż hipnotyzują i zaskakują.


"Meditamentum" w sposób nieliniowy, niechronologiczny wprowadza słuchacza w wizję sztuki dźwiękowej niemieckiej formacji. Pokazuje również, że muzyków Maeror Tri nie pociągała nigdy dyscyplina formalna (jeśli o takiej można mówić w przypadku ambientu). W mojej opinii grupa miała unikatową umiejętność pokazania (przy całym minimalizmie faktury i prostocie instrumentalizacji swojej muzyki) wielkiej inwencji. Nawet przewijający się przez ich twórczość statyczny charakter dronowych krajobrazów nie przekreśla pewnej głębi zakrojonych form. Utwory potrafią zaskoczyć również bogactwem motywicznym, kształtowanym nie na zasadzie rozwoju dźwięku, lecz przy użyciu przetworzeń, kontrastów, sprawnego operowania industrialnym osadem i długo przygotowywanych napięć.

Wspominając we wstępie o uroku muzyki  Niemców miałem na myśli nie tylko jej hipnotyczny wymiar. Jest w niej trudna do uchwycenia słowem aura: zwodnicza, czasem oniryczna wprowadzająca wręcz w myślowy stan nieważkości. Nie może dziwić specyfika tej muzyki, wszak Maeror Tri lubowało się w klimatach  programowania neuronowego, zjawiskach rządzących procesami pamięci i poznania, oraz umysłem ludzkim.


Mogłoby się wydawać, że wydawnictwo "Meditamentum" jest wznowione wyłącznie z myślą o fanach nieistniejącej formacji, nostalgicznie wspominających czasy kasetowej sceny i "niekomputerowego" ambientu. Nic bardziej mylnego! To pozycja obowiązkowa dla każdego, kto potrafi dostrzec urok w ambientowej nieoczywistości dźwięków, bez względu na wiek i doświadczenia.

A.D.2013, Zoharum oraz New Nihilism


Autor: BH                                                                       28 sierpnia 2013

Powiązane recenzje: Emotional Engramm

Alfabetyczny spis wszystkich recenzji
 

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =