Circuit intégré Vol. I i II

Układ scalony

Mistrust Authority & Tectonic Overload

Wydawnictwo reminiscencyjne Hybryds

Background Curtain

Po prostu ambient

Invisible Paths

Nauka słuchania

Dźwięki z Offu

Reinterpretacja dźwiękowej oprawy filmu Grzegorza Królikiewicza

Breath Beyond

W muzyce europejskiej, już od XIII wieku funkcjonował tzw. quodlibet - forma żartu muzycznego polegająca na współdziałaniu różnych melodii (struktur) o zdecydowanie odmiennym charakterze. To łączenie różnych gustów oraz potrzeb w obrębie jednej kompozycji posłuży mi dziś w swoisty sposób do konstrukcji recenzji albumu "Breath Beyond" sekstetu Manasuna.

1. Intro
2. Monsoon Approaching
3. Into the Space Behind
4. Exile
5. The Desert Flower
6. Breath Beyond
7. Rabab of the Raja
8. Six Winds
9. Holi
10. Outro

A.D. 2012, Rage In Eden


Quodlibet przyszedł mi na myśl za sprawą niecodziennego (jak na polskie realia) spotkania różnych dźwiękowych światów. Grupa Manasuna bez kompleksów łączy elementy muzyki klasycznej z współczesnym spojrzeniem na etno i kontrastującą całość elektroniką. Czyni to z rozmachem godnym orkiestry - wykorzystując ponad 30 instrumentów pochodzących z różnych stron świata. Takie szerokie spektrum brzmień i różnorodność zbliżają muzykę grupy Manasuna, właśnie do quodlibetowej idei łączenia różnych gustów.

Album "Breath Beyond" potwierdza starą prawdę głoszącą, że muzyka jest uniwersalną, pojemną dziedziną sztuki i każdy (przy minimalnym wysiłku) znajdzie w niej coś dla siebie. Mimo łączenia odmiennych struktur i rozmaitości instrumentarium otrzymujemy dzieło nadspodziewanie spójne i interesujące. Wierzcie mi na słowo każda kompozycja potwierdza zasadność użycia danego instrumentu - to uważam za jeden z najważniejszych atutów grupy Manasuna.

Drugim atutem jest róźnokolorowość muzyki i jej hipnotyzujący klimat - można to ująć mianem "festiwalu kolorów" (do którego zresztą zespół odwołuje się w kompozycji "Holi"). Różnica jest taka, że jesteśmy obsypywani dźwiękami z różnych rejonów globu - nacechowanymi różnoimiennymi emocjami. Jesteśmy więc świadkami ujmującej muzycznej podróży po najdalszych zakątkach świata. Szczególnie zadowoleni będą wielbiciele egzotyki i mistycyzmu (ale i nierealnej bajkowości) Środkowego Wschodu. Zespół wykazuje się znakomitym przeglądem dźwiękowego klimatu różnych nacji, potrafi uchwycić niektóre charakterystyczne cechy muzyki danego regionu, podchwycić typowy dla tej muzyki klimat i sprawnie połączyć go np. z elektroniką.

Zespół łamie dodatkowo sztucznie ukutą w kulturze europejskiej barierę elitaryzmu muzyki klasycznej. Wykorzystując choćby dynamikę smyczków (np. w "Exile") pokazuje, że elementy tzw. muzyki "poważnej" nie muszą pozbawiać nas nadziei na relaks i rozrywkę płynącą z obcowania z dźwiękami. 

Etniczna strona albumu "Breath Beyond" ma jeszcze jeden ważny wymiar. Niemal do końca XX wieku w muzyce europejskiej (zwłaszcza w jej głównym nurcie) panowała marginalizacja muzyki Wschodu czy Afryki. Oczywiście do naszej kultury elementy egzotyczne przenikały już od XVIII wieku, jednak traktowane były najczęściej jako ciekawostka (arabeska, rock psychodeliczny, czy raga rock). Efektem tego swoistego zadufania jest taka, a nie inna wyobraźnia słuchowa współczesnego konsumenta muzyki. Nasze tradycje muzyczne w konfrontacji z muzyką Wschodu często okazują się zbyt ubogie i nie potrafimy odbierać muzyki z innych kontynentów z podobnym zadowoleniem jak muzykę europejską. Manasuna udowadnia, że można i naprawdę warto spróbować zrozumieć tę muzykę.


Dobra muzyka operuje środkami wyrazu niepowszechnego użytku i wymaga uruchomienia innych niż na co dzień pokładów wyobraźni - wymaga od słuchacza dodatkowego wysiłku. Nie jest przy tym nadęta i nalana powagą. W tym miejscu wracamy do idei quodlibetu, który mając niepodważalną wartość artystyczną kpił sobie ze sztywnych ram i zasad. Ta idea jest w pewnym sensie bliska sercu muzyków grupy Manasuna - mimo, że ich muzyka jest jak najbardziej serio...

Autor: BH                                                                        18 grudnia 2012

Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =