Circuit intégré Vol. I i II

Układ scalony

Mistrust Authority & Tectonic Overload

Wydawnictwo reminiscencyjne Hybryds

Background Curtain

Po prostu ambient

Invisible Paths

Nauka słuchania

Dźwięki z Offu

Reinterpretacja dźwiękowej oprawy filmu Grzegorza Królikiewicza

Liberation

Francuski projekt March of Heroes zabiera nas na wschodni front II Wojny Światowej. Na albumie "Liberation" poznajemy losy rosyjskiego żołnierza. Na wojenne zmagania patrzymy przez pryzmat martial ambientowej estetyki.


01. Prologue
02. Liberation (Part I)
03. Liberation (Part II)
04. Motherland Calls
05. Blood On My Hands
06. Espoir & Foi
07. Ashes & Memories
08. The Last Days
09. La Vie Du Soldat
10. Epilogue

Rage In Eden, A.D. 2010


Przywołana koncepcja albumu zdaje się być ledwie pretekstem, by roztoczyć przed słuchaczem szeroki obraz wojennych zmagań. Zadanie to wykonano spektakularnie i z rozmachem. Usłyszymy odgłosy wybuchów, strzały, jęki rannych. Poczujemy atmosferę wieców i wysłuchamy przemówień. Autorzy nie zapomnieli dodać obowiązkowej szczypty patosu i strzępów patriotycznych pieśni.

Zalew elementów dodatkowych w postaci sampli daje przeświadczenie, że mamy do czynienia raczej ze słuchowiskiem niż albumem muzycznym. Owszem muzyka jest, ale jakby zepchnięta na boczny tor. Być może to umyślne działanie zespołu, pewna konwencja mająca podkreślić ilustratorskie zacięcie tego albumu.  Bo tego atutu nie sposób odmówić temu wydawnictwu. Ba, taki Krzesimir (biorąc pod uwagę jego ostatnie wyczyny w kasowej polskiej superprodukcji historycznej) mógłby wiele podsłuchać.

Można narzekać na zastosowaną proporcję wstawek względem muzyki (jedyne uzasadnienie ma ona w "Prologue"), czy efekciarstwo rodem z komputerowych strzelanek (gwizd kul potrafi rozbawić),  jednak oddając sprawiedliwość - snuta na "Liberation" opowieść wciąga. Mojego zainteresowania nie zmniejszyła ani długość materiału, ani pojawiająca się z czasem monotonność.

Przy ocenie tego albumu, trudno oddzielać dźwiękowe próbki od muzyki właściwej. Tej drugiej jest jak na lekarstwo, na szczęście jej niedostatek rekompensuje melodyjność i narracyjność całego materiału. Ze względu na tematykę projekt March of Heroes musiał nawiązać do rosyjskiej tradycji muzycznej. Nim zabrałem się za ten album, ta myśl budziła moje spore wątpliwości. Czy przedstawiciele zachodniej kultury będą w stanie oddać wrażliwość wschodniej muzyki? Myślę, że Francuzi spisali się zupełnie nieźle. Pieśni patriotyczne i ludowe motywy stylizowane na oryginalną muzykę brzmią naprawdę wiarygodnie. Nie utraciły charakterystycznej nuty smutku i nostalgii. Przykładem tego jest melodia zdartej płyty z drugiej odsłony "Liberation", czy akordeonowa przyśpiewka w końcówce "Motherland Calls".

Same kompozycje potrafią długo się rozkręcać. Niech tego przykładem będzie "Liberation II", w którym nim dotrzemy do muzyki musimy przebrnąć przez przemówienie i poczuć wiecową atmosferę. Schemat utworów jest podobny: wprowadzająca wstawka, prosty batalistyczny motyw najczęściej z marszową rytmiką. Do tego ogromna ilość wybuchów i eksplozji.  Czasem usłyszymy chór (np. w "Prologue" czy w "Blood On My Hands") - patetyczny, doskonale łączący się z orkiestralnym brzmieniem. Znajdziemy tu również ciekawe pasaże (choćby atmosferyczne klawisze w "Liberation II" czy smutny motyw "The Last Days", wejścia tematyczne (ponury wydźwięk "Ashes & Memories") i instrumentacje (wsłuchajcie się w tło "Motherland Calls"). Warto zwrócić uwagę na kontrapunkty (melodia i gwizd kul w "Blood On My Hands", terkot karabinów i marszowy rytm w "Espoir & Foi") oraz wręcz dark ambientowe plamy dźwiękowe (przejmujący "La Vie Du Soldat" czy "Epilogue").

"Liberation" to album mający w sobie coś niesamowitego. Mimo, że zbudowany jest z dobrze znanych elementów a kompozycje oparte są na podobnym schemacie muzykę na nim zawartą pochłania się jednym tchem. Prócz rozrywki dostrzegam tu wartość, którą nie wolno pogardzić. Jest miejsce na osobistą refleksję, chwilę zadumy i powagi.

Autor: BH                                                                   8 listopada 2011

Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =