Circuit intégré Vol. I i II

Układ scalony

Mistrust Authority & Tectonic Overload

Wydawnictwo reminiscencyjne Hybryds

Background Curtain

Po prostu ambient

Invisible Paths

Nauka słuchania

Dźwięki z Offu

Reinterpretacja dźwiękowej oprawy filmu Grzegorza Królikiewicza

I Hate You

Mastabah to urodzeni radykaliści dźwiękowi, bezwzględni w swoim death metalowym języku dźwiękowym. Tytuł albumu nie powinien pozostawiać złudzeń, "I Hate You" przynosi wściekły, masowy atak instrumentów.

Album powstał jakby z jednej bryły, jest pełen nieodpartego dynamizmu, nie zna przeszkód. Napięcie, intensywność i agresja dźwięku drąży aż do bólu. Myli się jednak ten, kto zakwalifikuje muzykę Mastabah jako twór jednostajny i prosty w formie.


Pod warstwą brutalność kryje się kilka ciekawych, wręcz nieoczekiwanych momentów. Choćby utwór "Etude Op IV No 3", który zagrywką ćwiczeniową nie jest, ale do prezentacji umiejętności technicznych muzyków Mastabah nadaje się wybornie. Wchodząca w tempo solówka, cięcie i gwałtowne spowolnienie, a na koniec ... pozytywka. Skoro to opus czwarte, ciekawi mnie jak brzmią trzy pozostałe.

Muszę podkreślić pozytywny wkład skrzypaczki Joanny Elmer, która swoimi zagraniami wzbogaciła muzykę Mastabah. Choć pojawiają się jako przerywniki są niczym rozstrojony głos gęśli z poematu symfonicznego Camille'a Saint-Saënsa, który uosabiał głos samej śmierci. Zresztą w pewnym sensie przygotowują Konsumenta muzyki na utwór "Danse Macabre" (to bardzo popularny tytuł, w serwisie Metal Archives naliczyłem 80 kompozycji), w którym można znaleźć nie tylko programowe zbieżności z dziełem francuskiego kompozytora.

Jestem pewien, że surowość i agresja albumu "I Hate You"  zostanie doceniona przez miłośników brutalnej odmiany death metalu. To wbrew pozorom album przystępny dla słuchacza. Wymaga jedynie otwartego podejścia i podniesionego ciśnienia...

A.D.2014, Mastabah

Autor: BH                                                                       14 stycznia 2015

Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =