Circuit intégré Vol. I i II

Układ scalony

Mistrust Authority & Tectonic Overload

Wydawnictwo reminiscencyjne Hybryds

Background Curtain

Po prostu ambient

Invisible Paths

Nauka słuchania

Dźwięki z Offu

Reinterpretacja dźwiękowej oprawy filmu Grzegorza Królikiewicza

Secretia

"Dźwięki wydobywają się z ciszy, a wybrzmiawszy, milkną. Nigdy jednak nie istniejemy w bezdźwięku, bo nasze życie rozgrywa się pośród nieustannie pulsującego dźwiękiem świata. Jego odgłosy dobiegają nas nawet wówczas, gdy ucho nie jest w stanie ich słyszeć. Życie to dźwięk, słyszalny lub niesłyszalny – cisza, choć w powszechnej świadomości jest ona znakiem niebytu"[1]. Odnalazłem te słowa w każdym dźwięku i każdej ciszy albumu Mirrorman'a i Indii Czajkowskiej.

1. Slavery
2. Distant Lights
3. At The Gates of Silence
4. Kingdom of Calmness
5. Hidden
6. 11 More Days
7. The Unknown
8. Ashes
9. The Prophecy

A.D.2013, Zoharum


Mirrorman wydobywa z ciszy dźwięki subtelnie, tak że stają się bardzo dobrym środowiskiem (celowo nie używam słowa tło) dla głosu Indii Czajkowskiej. Swoją formę opiera o minimalizm i pracę drobno – motywiczną, dzięki której w strukturze utworów napotkamy tematy zbudowane na pięknych melodiach (np. "At The Gates of Silence"). Obok znanej już słuchaczom mieszanki trip-hopu i ambientu wprowadza w niektórych kompozycjach melodykę wschodnią, podkreślaną orientalnym kolorytem instrumentacji (np. "Slavery"). W efekcie otrzymujemy dyskretne, lecz intensywne w wyrazie dzieło nasycone opanowaniem, które objawia się w ścisłości konstrukcji i natężeniu wyrazu.

Nie bez kozery głos bywa nazwany najpiękniejszym instrumentem. India Czajkowska zachwyca bezpośredniością ekspresji w swoim wokalu. Jej głos staje się zdyscyplinowanym instrumentem, który w sposób naturalny uzupełnia pracę Mirrirman'a. Jest dźwięczny  i nośny,  potrafi dokonywać frazy ledwo słyszalnym szeptem (np. w "Distant Lights"), ale i stanowczym dźwiękiem, umie być miękki, łagodny ale i dynamiczny.

"Secretia" potrafił w sposób niezwykle plastyczny i przejmujący wyrazić nastrój pełny marzeń, tęsknot, tajemnic i grozy.

Przypisy:
[1] A. Biała – Literatura i muzyka. Wydawnictwo Szkolne PWN, Warszawa. 2011.

Autor: BH                                                                       21 grudnia 2013

Powiązane recenzje: India Czajkowska & Sebastian Madejski - Tańce snu, Mirrorman & She.xist - In The Fog

Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =