Anima Mundi

Zmieniona muzyka Hoarfrost

Where Words Fail, Music Speaks

Kompilacja dla Ani

Austeros

Przesłanie do wysublimowanych zmysłów Inner Vision Laboratory

The Measures Taken

Człowiek vs. maszyna w muzyce Machinefabriek

Glaciology

Cztery utwory o śniegu i lodzie Strom Noir

Out Hunting for Teeth

W ostatnich dniach chodzi za mną definicja muzyki niemieckiego kompozytora Wolfganga Rihma. Dla niego "muzyka jest wolnością, dźwiękowo - znakowym pismem, którego podstawą jest czas. Śladem nie dającej się pomyśleć w pełni postaci, barwieniem i formowaniem czasu, zmysłowym wyrazem energii, obrazem i drogą życia, lecz także przeciwieństwem, kontrprojektem - innym, o którym jako takim nie mamy prawa wiedzieć, czym jest" [1]. Gdybym chciał te słowa przetransponować na język muzyki sięgnąłbym po wspólny album Nimh i Antikatechon.

1. Out Hunting for Teeth
2. Those Specks of Dust
3. You Will Not Escape
4. All Will Fall
5. Sleep Overcomes Them

A.D.2013, Rage In EdenZastanawiałem się, jaki może być efekt wspólnej pracy Giuseppe Verticchio i Davide Del Col? Chodziła mi po głowie wizja dychotomicznego albumu, połączonego wizją, dźwiękiem a może jedynie przewodnim tematem? Tym czasem mile zaskoczyła mnie współpraca obu kompozytorów. Otrzymaliśmy bowiem twór spójny atmosferą. Tendencja do melodyzacji ambientu (matko co za skrót myślowy) trafiła na płodny grunt otoczkowania przez Giuseppe Verticchio. Twórca Nimh umie podkreślać atuty aspektów nieambientowych (przypomnę album "Under Mournful Horizons" w którym zaopiekował się fortepianowymi improwizacjami i skutecznie osadził je w dark ambientowym środowisku). Na "Out Hunting for Teeth" brzmień organicznych jest niewiele, ale i one niczym diament w złotej oprawie potrafią zachwycić (np. "Those Specks of Dust").

Kulminacją albumu jest bez wątpienia kompozycja "Sleep Overcomes Them". Tu obaj twórcy dali upust swoim umiejętnościom komponowania barwą dźwiękową i filtrowaniem szumu.

Wyszła z tego zupełnie intrygująca protokooperacja - fakultatywne zestawienie dwóch wizji ciemniejszej strony ambientu, które obu stronom przyniosły wiele korzyści. Jednak najbardziej zyskujemy my - konsumenci muzyki...

Przypisy:
[1] C. Dahlhaus, H. H. Eggebrecht - Co to jest muzyka? PIW, 1992. Warszawa.


Autor: BH                                                                        10 czerwca 2013

Powiązane recenzje: Antikatechon - Chrisma Crucifixorum, Day Before Us & Nimh - Under Mournful Horizons

Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =