Fuse / Holter

Split Echoes of Yul i Nowa Ziemia

Conspicuous Unobstructed Path

Macabre folk 23 Threads

Dionysus

Dytyramb Dead Can Dance

Light Of The Dreams

Sny Maćka Szymczuka

Music For Cassandra

O śmierci inaczej

No Name

"Brak nazwy" jest paradoksalnie popularną nazwą. Macie do wyboru No Name z Czarnogóry, Słowacji czy Holandii. Ba w Polsce doliczyłem się kliku grup o tej nazwie: jedna para się pieśnią chodnikową, druga pogrywa na weselach. Szczęściem dzisiejszy obiekt recenzencki kroczy ambitniejszą muzyczną drogą.

1. Runaway
2. Mgła
3. Mellow Love
4. Blue T-shirt
5. Kolorowanka
6. Little Angel
7. UTB

A.D.2013, No Name

Debiutancki album krakowskiej grupy No Name (bo na nich jednak się skupimy) ma w sobie elementy twórczości opartej na niekontrolowanej intuicji i eksponowaniu nastroju (gównie wokal), zależnych od (czasem zgubnych) przypływów ekspresji. Oczywiście nie jest to improwizacja, czy granie będące dziełem przypadku - "No Name" to przemyślany materiał, mający jednak w sobie spore pokłady spontaniczności. Biorę to za dobra monetę.

Zespół wie jak wyciągać konsekwencje z muzyki innych (pominę rozpoznawalne inspiracje), pokazuje to dobitnie oryginalną adaptacją i aranżem utworu ("UTB") pewnej formacji z Kalifornii. W autorskich kompozycjach uwagę przyciąga żywa i giętka linia melodyczna - czasem  zbyt popowa ("Mgła"), czasem wręcz nadpobudliwa ("Runaway").

No Name wachluje różnorodnością na swoim debiucie - ostre granie sąsiaduje z balladami i bluesowymi klimatami. Na szczególną uwagę zasługują też żywsze utwory, zwłaszcza okraszone udanymi solówkami (np. w "Little Angel"). Mimo pewnej trywialności tekstów, wpisanej w gitarowe granie tego typu sztampowości, grupa potrafi zaskoczyć. Dobrym przykładem będzie tu  kompozycja "Kolorowanka", która kryje w końcówce bardzo ciekawe rozwiązania melodyczno - rytmiczne.

"No Name" to kolejna porcja solidnego gitarowego grania, na którą trafiam w ostatnim czasie. Po przesłuchaniu tej płyty nie pomylicie tego zespołu z jego imiennikami.

Autor: BH                                                                     4 listopada 2013

Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =