Circuit intégré Vol. I i II

Układ scalony

Mistrust Authority & Tectonic Overload

Wydawnictwo reminiscencyjne Hybryds

Background Curtain

Po prostu ambient

Invisible Paths

Nauka słuchania

Dźwięki z Offu

Reinterpretacja dźwiękowej oprawy filmu Grzegorza Królikiewicza

From The Depths

Prekursor transhumanizmu i immortalizmu Nikołaj Fiodorowicz Fiodorow twierdził, że Apokalipsa św. Jana jest warunkowa - to rodzaj ostrzeżenia, a nie konieczność. "Człowiek pozostając biernym, czyni Boga narzędziem realizowania własnych oczekiwań dotyczących zbawienia" [1]. Wskrzeszenie, wybawienie od śmierci - uwolnienie się od fundamentalnej ułomności ludzkiej egzystencji wiąże się z Sądem Ostatecznym. Nikt z nas nie ma pewności, czy znajdzie się w księdze życia. A "jeśli się ktoś nie znalazł zapisany w księdze życia, został wrzucony do jeziora ognia" [2].

Paranoia Inducta przemawia do nas głosami tych, którzy do księgi życia nie trafili. Muzyka na "From The Depths" wyłania się jakby z niebytu, niemal nierealnie i pozostaje złudzeniem akustycznym. Rodzi się ze stonowanych brzmień i stopniowo buduje napięcie, które staje się nie do zniesienia. Spokojne, nieco senne refleksje muzyczne doskonale przygotowują zachwycający wybuch rozplanowanych gradacji dynamicznych (nawet o charakterze marszowym).

"From The Depths" to dominująca bezczasowość, w którą wtapiają się precyzyjne mikro-motywy: impulsowe dźwięki fortepianowe, usterkowe trzaski, gardłowe wokalizy, sakralne zaśpiewy czy zawężenia materiału to sposoby poszerzanie wolumenu brzmienia i skontrastowania jego płaszczyzn dynamicznych. Uszy otwierają się coraz szerzej, a konsument muzyki wchodzi coraz głębiej w ten labirynt motywów oraz warstw czasowych. Jest to dowód na konsekwencję w rozwijaniu własnego języka kompozytorskiego.

Przypisy:
[1] K. Nowaczyk-Basińska. Wizja nieśmiertelności Nikołaja Fiodorowa i współczesne projekty technologicznego uobecnienia po śmierci [w:] Kultura-Media-Teologia Nr 28/2017. Warszawa. 2017.
[2] Apokalipsa Św. Jana 20:15.


A.D.2017, Rage in Eden Records

Autor: BH                                                                    16 Stycznia 2018

Powiązane recenzje: Evil Angel, Maze Of Death, Pia Fraus

Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =