Circuit intégré Vol. I i II

Układ scalony

Mistrust Authority & Tectonic Overload

Wydawnictwo reminiscencyjne Hybryds

Background Curtain

Po prostu ambient

Invisible Paths

Nauka słuchania

Dźwięki z Offu

Reinterpretacja dźwiękowej oprawy filmu Grzegorza Królikiewicza

Łupiąc Kamienie

Gdy przeglądałem opinie o albumie "Łupiąc Kamienie" grupy Peace & War, przypomniały mi się ostatnie słowa kompozytora Jeana Philippe Rameau. Gdy wezwany do niego ksiądz zaintonował pieśń żałobną, będący w agonii Remeau otworzył oczy i ostatkiem sił powiedział: "ależ księże proboszczu, jak można tak fałszywie śpiewać..."

1. Nim Runą Góry
2. Ride Of The Falling Star
3. Lux Torpeda
4. Nawet Na Tej Ziemi
5. Łupiąc Kamienie
6. Noc Dzień Noc
7. Dziwna Pieśń
8. Carski Oficer
9. Na Wszystkie Dni
10. Odświeżanie

A.D. 2012, Peace & WarZastanowiły mnie te zarzuty wysuwane wobec wokalistów grupy Peace & War. Oczywiście "poznańskie słowiki" to nie są, ale wiele osób zapomina o konwencji albumu, która śmiertelnie poważna nie jest. Wokale na płycie "Łupiąc Kamienie" dobrze się w nią wpisują - są wyrazem emocjonalnego stosunku do otaczającej rzeczywistości. Czasem jest poważnie, bywa wesoło, ale najczęściej mamy do czynienia z rozczarowującym śmiechem przez łzy.

Ważna jest tu również semantyczna strona tekstów - zespół zadbał o pełną zgodność tekstu i muzyki, co przy tego typu wydawnictwach jest nieodzowne. Utwory wydają się być tworzone na prawach mowy, z wykorzystaniem jej rytmu, brzmienia oraz artykulacji. Co ciekawe, mimo współgrania dwóch sfer: muzyki i tekstu, obie te domeny istnieją w sposób dla siebie właściwy - nie tracąc nic ze swoich funkcji, nie rezygnują z odrębności swoich praw. Teksty na "Łupiąc Kamienie" po prostu coś znaczą, a funkcją muzyki jest to znaczenie zintensyfikować - wzmacniać emocjonalny przekaz. Wiele tu elementów zaskakujących, dziwnych manier, póz, ale i ujmujących wniknięć muzyki w słowo i vice versa.

Ciekawie prezentuje się warstwa muzyczna z perspektywy różnych nawiązań. Nie mamy do czynienia z cytatami melodii in crudo - grupa Peace & War woli kształtować melodykę swoich utworów wprowadzając opracowane motywy tańców: tanga ("Lux Torpeda") czy walca ("Carski Oficer"). Jest również inspiracja motywem ludowym ("Łupiąc Kamienie") opracowana w intrygującej szacie harmonicznej z wydobytą gamą nastrojów (niebagatelna rola basu oraz instrumentów klawiszowych). Można dostrzec pewną obcość między zimnofalowym graniem i zaczerpniętymi motywami (oraz nazwijmy to pewne niedopasowanie jednych utworów do drugich). Myślę, że to działanie umyślne. Doszukuję się w tym zabiegu (oraz w zastosowanych wokalach) nawiązania do przewodniej myśli zespołu, mówiącej o magnetyzmie przeciwności, które zwalczają się nawzajem, ale i nie istnieją bez siebie.

Muzykę i słowo łączy wspólna materia: dźwięk - przecież obie domeny należą do zjawisk akustycznych oraz wspólne cechy takie jak czas, rozwój i proces. Jednak słowo przekazuje znaczenia w sposób dosłowny, a muzyka rozwijając się w formy abstrakcyjne sama w sobie dąży do bezznaczeniowości (odwieczne pytanie czy skutecznie?). Te dwie sfery od zawsze poszukują się, a połączenia ich cech przybierają niekiedy bardzo atrakcyjny wymiar, czego przykładem jest album "Łupiąc Kamienie".


Autor: BH                                                                        21 stycznia 2013

Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =