Anima Mundi

Zmieniona muzyka Hoarfrost

Where Words Fail, Music Speaks

Kompilacja dla Ani

Austeros

Przesłanie do wysublimowanych zmysłów Inner Vision Laboratory

The Measures Taken

Człowiek vs. maszyna w muzyce Machinefabriek

Glaciology

Cztery utwory o śniegu i lodzie Strom Noir

Mantras of Bon

Pisanie o muzyce powiązanej z religią to zadanie z góry skazane na uogólnienia i nieprecyzyjność. Szczególnie gdy mamy do czynienia z muzyką wykonywaną w obrzędach religii Dalekiego Wschodu, która łączy się z filozofią, miesza z dawnymi wierzeniami - jednocześnie czerpiąc z nich wpływy i wcielając w siebie.

Trudno powiedzieć, że muzyka projektu Phurpa jest wyrafinowana. Racjonalne podejście do do koncepcji dźwięków jest tak obce wrażliwości grupy Alexeya Tegina, że gdy sięga po strzępy tradycyjnej formy, robi to możliwie najprościej. Ich muzyka bezpośrednio nawiązuje do bon, którą uważa się powszechnie za pierwotną religię Tybetu. Jest to system szamańskich i animistycznych praktyk wykonywanych przez kapłanów.


Phurpa kładzie ogromny nacisk na rytualizm. Łatwo można sobie wyobrazić jak uporczywie powtarzane dźwięki przywołują zapomniane bóstwa. Rytualny śpiew opiera się na powtarzalnym schemacie recytacyjnym, Jego rytm jest nieregularny, warunkuje go długość oddechu i tekst.

Konsumpcję albumu "Mantras of Bon" rozpocznijcie od 3 kompozycji, które najlepiej oddają istotę muzyki projektu. Dwa pierwsze utwory, nagrane na żywo z gościnnym udziałem  wokalistki Alissy Nicolai przynoszą nieco inne oblicze muzyki Phurpy - mniej introwertyczne, przepełnione drapieżnością narracji.

A.D.2014, Zoharum Records


Autor: BH                                                                         20 lutego 2015

Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

0 comments