Circuit intégré Vol. I i II

Układ scalony

Mistrust Authority & Tectonic Overload

Wydawnictwo reminiscencyjne Hybryds

Background Curtain

Po prostu ambient

Invisible Paths

Nauka słuchania

Dźwięki z Offu

Reinterpretacja dźwiękowej oprawy filmu Grzegorza Królikiewicza

Rituals of Bön I

Od wielu lat toczy się dyskusja na temat pochodzenia muzyki. Dlaczego człowiek zaczął tworzyć muzykę? Czy okazała się niezbędnym elementem rytuałów? Muzycy projektu Phurpa od lat zgłębiają tradycje Bön – magicznych praktyk starożytnego Tybetu, Iranu czy nawet Egiptu. Może ich doświadczenia pozwolą odpowiedzieć na nurtujące nas pytania?

"Rituals of Bön I" to pierwsza część cyklu, to niemalże 40 minut szamańskiego transu. Anna Czekanowska nazywa szamański seans "manifestacją kontaktów z innym światem przybierających często formę rozmowy" [1]. Phurpa przypomina o tym najpierwotniejszym aspekcie, o genezie muzyki, o czasach gdy głos był wiodącym instrumentem. Jest tu ukryta głęboka intencjonalność osiągnięcia harmonii (nie tylko w sensie muzycznym) oraz wewnętrznego spokoju. Minimalne perkusjonalia oraz pierwotne instrumentarium to tylko ceremonialne dodatki, stanowiące przerywnik lub tło dla "rgyud-skad". Ale ta muzyka o strukturze ograniczonej do elementarnych środków służących do podtrzymywania “rozmowy” jest bardzo ważna. Istotny jest stopień utrwalania intonacji oraz jej barwa. Można tu również mówić o muzycznym odpowiedniku oddechu.

Zaryzykuję stwierdzenie, że muzyka w odniesieniu do dźwięków Phurpy może być terminem mylącym - choć ja dostrzegam w niej emocje i dostarcza określonych estetycznych doznań. Trudność odbioru może brać się z konieczności skupiania się na pierwotnych właściwościach dźwięku. Tymczasem percepcja konsumenta muzyki musi skupiać się na fascynacji fenomenem muzyki. Właściwym określeniem wydaje mi się rytuał i wszystko wskazuje, że to właśnie takie praktyki stały się podwaliną współczesnej muzyki.  

Przypisy:
[1] Czekanowska A. Kultury tradycyjne wobec współczesności. Muzyka, poezja i taniec. Wydawnictwo Trio. Warszawa. 2008.


A.D.2016, Zoharum Records

Autor: BH                                                                    1 Stycznia 2018

Powiązane recenzje: Mantras of Bon

Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =