Circuit intégré Vol. I i II

Układ scalony

Mistrust Authority & Tectonic Overload

Wydawnictwo reminiscencyjne Hybryds

Background Curtain

Po prostu ambient

Invisible Paths

Nauka słuchania

Dźwięki z Offu

Reinterpretacja dźwiękowej oprawy filmu Grzegorza Królikiewicza

Prorok

W muzyce oprócz czynnika instrumentalnego obecne jest słowo, tekst przekazujący treść kompozycji i będący zarazem oparciem dla struktury muzycznej. Wokal pełni więc zasadniczą funkcję w każdym gatunku muzycznym (poza wyjątkami oczywiście). Co ciekawe, pośród całej gamy muzycznych struktur istnieją utwory beztekstowe nie będące jednocześnie instrumentalnymi. Są to utwory wykonywane przez zamknięte usta (bocca chiusa), oparte w całości albo fragmentarycznie na wyodrębnionych wyrazach zaliczanych do środków naśladownictwa dźwiękowego lub sonorystycznych. Wokal może przejść również szereg zmian, modyfikacji i przefiltrowań. Większość utworów odznacza się współzależnością treści i środków muzycznych. Spotkać jednak można takie kompozycje, w których tekst jest tylko oprawą artystyczną muzyki (i vice versa). Skąd taki przydługi wstęp? To sprawka nowego albumu projektu Primal, który zaskakuje właśnie w kategorii wokalnej.

Primal stara się wyróżniać o debiutu. Odważnie łącząc czarne dźwięki z ciemniejszą stroną ambientu oraz nieco zachowawczą awangardą. Drugi album projektu przyniósł podobno odważniejszy zwrot w stronę noisu i muzyki industrialnej. Natomiast "Prorok" wyróżnia się twardym metalowym szkieletem, ze zmienną, motoryczną, a chwilami miarową rytmiką, figuracyjną melodyką i dynamiką o głośnym odcieniu (początki utworów bywają postępującym crescendo). Bardzo ważne są tu zmiany tempa, a zwłaszcza zwolnienia (np. utwór pierwszy) oraz artykulacja. Dźwięki potrafią być ostre oraz agresywne, ale dla kontrastu również walcowate i majestatyczne. Jednak w pewnym stopniu bardzo zachowawcze i jednorodne. Intrygują zaskakujące motywy wplecione w struktury utworów (zwłaszcza utwór trzeci). Jedynie dzwon w ostatnim utworze brzmi jakoś niefrasobliwie.

Warto podkreślić, że forma trzeciego albumu Primal podporządkowana jest treści pozamuzycznej, ukrytej w ogólnym wyrazie emocjonalnym albumu: czyli szaleństwie ludzkich umysłów, które kreują apokaliptyczne wizje i proroctwa. Wokal bierze na siebie największy ciężar owego podporządkowania. Jego mocno zmodyfikowana faktura przywodzi na myśl mamrotanie szalonego wizjonera, chore wizje (fałszywego?) proroka. Ma w sobie rytualne zabarwienie i jakiś pierwotny magnetyzm. Mimo świadomego wycofania na drugi plan brzmi bardzo sugestywnie. Wiele osób będzie miało z tym problem, bowiem produkcja wokalu jest specyficzna - środki ekspresji nie są ukierunkowane na typową dla black metalu agresję. Mi ta specyficzna rola wokalu odpowiada, gdyż pasuje do kontekstu i mimo utraty funkcji informacyjnej wciąż sprawdza się jako nośnik emocjonalny.

Primal wydaje się bezkompromisowy w swoim artystycznym wyrazie - bez zbędnej otoczki i "malowania" diabła. Album "Prorok" jest intrygującym wydawnictwem. Wciąga swoją chorą kreacją i psychodeliczną kolorystyką. Wyłącznie dla otwartych umysłów...


Album: Prorok
Wykonawca: Primal
Premiera: 2012
Wydawca:
Q.E.V.Productions

Autor: BH                                                                     19 listopada 2012

Powiązane recenzje: Deathzone

Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =