Circuit intégré Vol. I i II

Układ scalony

Mistrust Authority & Tectonic Overload

Wydawnictwo reminiscencyjne Hybryds

Background Curtain

Po prostu ambient

Invisible Paths

Nauka słuchania

Dźwięki z Offu

Reinterpretacja dźwiękowej oprawy filmu Grzegorza Królikiewicza

Prosiak4life

Kontakt z najnowszym albumem grupy Pro-Creation zawdzięczam Panu Szymonowi Siwcowi, który zajmuje się promocją rybnickiej formacji. Wydany w minionym roku krążek "Prosiak4life'' to hardcorowe granie okraszone elementami wielu innych gatunków. Właściwie ciężko zaszufladkować styl zespołu do konkretnej kategorii, dlatego nie podejmę się tego wyzwania.  Zespół legitymuje się doświadczeniem zarówno na polu scenicznym jaki i studyjnym. Ma na koncie kilka mniej lub bardziej oficjalnych krążków. Jednak to "Prosiak4life" ma przynieść formacji najwięcej powodów do dumy.

1. Legacy of Worm
2. Z Żył Moich
3. Devil's Dice
4. Jad
5. Szum
6. Two Faced
7. W.N.A.S.
8. Erase My Mind
9. Lobo
10. Głos
11. Prosiak4Life (feat. Lingo & Ratay)

  A.D.2010Album otwiera kompozycja "Legacy Of Worm" której początek jest dość niespodziewany. Wstęp utworu przywołuje westernowy klimat Dzikiego Zachodu. Na szczęście szybko pojawia się mocne uderzenie gitar, które automatycznie zmieniają klimat i wprowadzają słuchacza na właściwe tory. Jest ciężko i melodyjnie. Kompozycja nie jest jednostajna, urozmaica ją zgrabna solówka. Bardzo dobrze wypada wokal, który nota bene jest jedną z najmocniejszych stron tego wydawnictwa. Utwór szybko zapadł mi w pamięć i całkowicie rozwiał obawy jakie mi towarzyszyły gdy sięgałem po ten album.

"Z żył moich" jest pierwszą polskojęzyczną kompozycją na krążku. Muszę przyznać, że w takiej formie Pro-Creation wypada dość przekonująco. Na początek zaskakuje czysty wokal, który z towarzyszącymi mu zwolnieniami pokazuje nieco inne oblicze zespołu. Zróżnicowane kwestie wokalne mają istotny wpływ na kształt tego utworu, od czystego do agresywnego wokalu, aż po niemal rapowane fragmenty refrenu, które jeśli mam być szczery nie przypadły mi do gustu. Warstwa muzyczna jest bardzo urozmaicona, warto zwrócić uwagę na delikatny sampling oraz zmienne tempa gitar.

"Devil's Dice" z miejsca stał się moim faworytem. W tej kompozycji wszystko jest na miejscu: podręcznikowe zmiany tempa, niepokojące odgłosy w tle, melodyjne gitary oraz sprawiająca wrażenie wykonanej od niechcenia linia wokalna powodują, że utwór ma w sobie singlowy potencjał.

"Jad" to utwór który z pewnością sprawdzi się na koncertach. Wszystko za sprawą ciekawego połączenia melodyjności i brutalności. Mocne i bardzo intensywne tempo sprawia, że kompozycja "buja" od początku do końca. Utwór ma jedną zasadniczą wadę - jest za krótki.

Natomiast "Szum" rozpoczyna się niepozornie za sprawą delikatnej gitary, która ma w sobie coś niepokojącego i nieodgadnionego. Bardziej ekspresyjna część tego utworu nie potrafi zniwelować tego odczucia.

Kolejny utwór "Two Faced" to kawał nowoczesnego grania na światowym poziomie. Jest ciężko, dynamicznie, ale i melodyjnie. Bardzo dobrze wypada tu zmienny wokal, szacunek budzi niemal death-owy growl oraz kornopodobne wyciszenia.

"W.N.A.S." brzmi jak ostry protest song. Początek utworu kojarzy mi się z graniem spod znaku Soulfly. Bardzo ciekawy utwór począwszy od tekstu po zmiany tempa oraz bardzo aktywne tło.

Utwór "Erase My Mind" zabiera nas w nieznane jak dotąd rejony muzyki Pro-Creation. Początek to wręcz melancholijny klimat, który ma w sobie jakaś szczyptę orientu a zarazem psychodelii. Rytm sprytnie łamie się, a całość uzupełnia kapitalne gitarowe tło.

Kompozycję "Lobo" charakteryzuje mocno artykułowany tekst. Ma on wpływ na konstrukcję całego utworu. Jest ostro i brutalnie, na szczęście nie monotonnie. Kompozycję urozmaicają częste zmiany tempa oraz aktywne tło.

"Głosy" zaczynają się tajemniczo. Nadal mamy do czynienia z niespożytymi pokładami energii muzyków Pro-Creation. Ponadto utwór jest niezwykle psychodeliczny, co w połączeniu z mrocznym tekstem powoduje ciarki na plecach.

Ostatnia na krążku i zarazem tytułowa kompozycja "Prosiak4Life" jest podsumowaniem całego albumu. Numer posiada ogromny ładunek emocji i z pewnością będzie murowanym koncertowym hitem. Mimo ciekawej konstrukcji i melodyjności najmniej przypadł mi do gustu. Dlaczego? Ma w sobie coś co mnie irytuje, trochę odpycha. Być może to zupełnie subiektywne odczucie.

Jaki jest zatem nowy album grupy Pro-Creation? Przede wszystkim równy i przemyślany. Wszystkie kompozycje trzymają wysoki poziom i co najważniejsze nie wieje tu nudą. Utwory są pełne urozmaiceń, a ich wykonanie jest dowodem na spore umiejętności techniczne. Wspólnym mianownikiem tego materiału jest energia i mocne teksty. To co zwróciło moją uwagę to z pozoru mało znaczące ozdobniki, które znajdziemy w każdym utworze. Podoba mi się również barwne i bogate tło, które często rekompensuje mniej złożone struktury kompozycji. Siłą napędową Pro-Creation są wokalizy. To właśnie zmiany wokalu budują specyficzny klimat tego albumu. Świetnie brzmi brutalny growl, czy chropowaty krzyk, swój urok ma również czysty śpiew. Jedynie nieliczne rapowane fragmenty nie trafiają w mój gust. Za duży plus należy uznać fakt, że wokale mimo swej ekspresji są wyraźne.

Właściwie dla formalności, muszę wskazać mankamentów. Po pierwsze wspomniane już rapowane wstawki, których klimatu kompletnie nie czuję. Mieszane uczucia budzi we mnie wręcz pedantyczna realizacja. Mam wrażenie, że pozostawiona w niektórych miejscach warstwa dźwiękowego brudu nadałaby wydawnictwo surowości i jeszcze większej brutalności.  Na koniec pozostaje sprawa wyeksploatowanej już konwencji. Pro-Creation nie odkryło Ameryki, można pomarudzić, że to wszystko już było - w różnych proporcjach i zestawieniach. Jednak ten zespół ma swój styl, bez dwóch zdań.

Przyznam się szczerze nie jestem wielkim fanem takiego grania. Jednak nowy album Pro-Creation ma swój specyficzny klimat. Ma w sobie to coś co sprawia, że z przyjemnością będę do niego wracał. "Prosiak4Life" mogę polecić z czystym sumieniem wszystkim, którzy szukają w muzyce czegoś więcej niż bezmyślnego łomotu.

Autor: BH                                                                    6 Kwietnia 2011

Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =