Circuit intégré Vol. I i II

Układ scalony

Mistrust Authority & Tectonic Overload

Wydawnictwo reminiscencyjne Hybryds

Background Curtain

Po prostu ambient

Invisible Paths

Nauka słuchania

Dźwięki z Offu

Reinterpretacja dźwiękowej oprawy filmu Grzegorza Królikiewicza

Luta DP

Album "Luta DP" zbiera na jednym krążku dwie pierwsze płyty grupy Puki 'Mahlu. Mamy tu do czynienia ze stosunkowo dobrym death metalem, urozmaicanym różnymi elementami (sample, wstawki) oraz partiami akustycznymi.

"Luta" to ciekawy tytuł. Wieloznaczny i dający pole do interpretacji. Dobrze pasujący do specyfiki tekstów grupy Puki 'Mahlu. Z języka portugalskiego oznacza walkę i nie ma wątpliwości, że członkowie grupy toczą jakąś bitwę - choćby z absurdami otaczającej rzeczywistości, czy patologiami zachowań. Jest to walka miejscami bezpardonowa i cokolwiek kontrowersyjna (głównie w warstwie tekstowej), na pewno jednak otwarta, choć ukryta pośród metafor. W pewnych kręgach luta to mocne uderzenie kogoś w twarz i niektóre teksty zespołu mogą pełnić taką funkcję (np. "Ludzka Piosenka", po zapoznaniu się z notką we wkładce). Mocny strzał w twarz, który ma przez prowokację zmusić do refleksji. Ważną rolę w tym aspekcie odgrywa również ekspresja słowa - charakterystyczny wokal wyrzuca z siebie słowa w sposób czytelny i współbrzmiący z muzyką.

Sama konstrukcja muzyki, oparta na brzmieniu ostrym, agresywnym riffie, silnie podbudowanym dźwiękami automatu perkusyjnego (nota bene nieźle zaprogramowanego) do pieszczot nie należy. Przeważają kompozycje oparte na ruchu motorycznym, na prostych ujęciach formy czasem nazbyt dla mnie nowoczesnych i melodyjnych.

Z języka szwedzkiego luta to po prostu lutnia - i to też pasuje. Puki 'Mahlu urozmaica swój metal śmierci akustycznymi wstawkami, które niejednokrotnie dają utworom (w konsekwencji całemu wydawnictwu) przestrzeń (np. "Daj Mi Swe Serce", globalniej "Dzień Jasny", "Oczekiwanie").

Wreszcie luta jest określeniem pasującym do białych używek i pomroczności alkoholowej. Tu też widzę pewne zbieżności z muzyką Puki 'Mahlu. Mimo swej obfitej formy dla wielu konsumentów muzyki album ten będzie uzależniający niczym biały proszek. Natomiast dla wielu odwołanie w tekstach do spraw kontrowersyjnych, ich specyficzna forma i treść ujmująca symbolom, dawno już oplutym będzie właśnie majakiem i nudną pomrocznością. 


Wydawca: Let Them Come Productions, A.D.2013

Autor: BH                                                                       22 lutego 2014

Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =