Circuit intégré Vol. I i II

Układ scalony

Mistrust Authority & Tectonic Overload

Wydawnictwo reminiscencyjne Hybryds

Background Curtain

Po prostu ambient

Invisible Paths

Nauka słuchania

Dźwięki z Offu

Reinterpretacja dźwiękowej oprawy filmu Grzegorza Królikiewicza

Southern Soul

W pejzażu dźwiękowym nowego, nieznanego albumu ucho zawsze szuka oparcia w elementach, które niosą ze sobą choćby cień czegoś znanego. Nawet, jeśli te znaki rozpoznawcze są najdrobniejszymi okruchami w stosunku do rozmiarów całego dzieła. Słuchacz, który znajdzie się w obszarze nowej, nieznanej muzyki jest wyjątkowo uczulony na najbardziej iluzoryczny znak orientacyjny, który mu coś przypomina. Tak było ze mną, przy pierwszym kontakcie z albumem "Southern Soul".

01. Paranoja
02. Płomień
03. Ostatni świat
04. Droga 88
05. Imaginacje

A.D. 2013


Nie ukrywam własnego poziomu ignorancji, jeśli chodzi o klimaty około bluesowe - zwłaszcza rodzimego pochodzenia. Dlatego, nowy mini album Rebeliantów był dla mnie zagadką, której rozwiązanie potrzebowało właśnie takich poszlak. Znalazłem je po kilku przesłuchaniach i ich będę się trzymał.

Zespół podjął w swych kompozycjach eksponujących elementy blues rocka próby zużytkowania nie tylko samej motywiki tegoż stylu, lecz całej sumy elementów technicznych składających się nań. To rytmiczne, proste granie bez zbędnego oglądania się za siebie.  Hard rockowe riffy, solówka i muzyczna rzewność przemieszana z żywiołową rytmiką. Rebelianci archaizują melodyką i prezentują styl unikający skomplikowanych środków, lecz posiadający swoją siłę wyrazu. W tym właśnie elemencie upatrywałbym jakość, która może zwrócić uwagę osób rozmiłowanych w southern rock.


Na koniec ciekawostka: pisałem na wstępie o poszukiwaniu orientacyjnych okruchów. Jednym z takich drogowskazów jest riff z utworu "Imaginacje", który kryje w sobie echa pewnego serialowego motywu, wykreowanego przez duet Mike Post i Pete Carpenter. Nostalgia?


Autor: BH                                                                       10 lutego 2014

Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =