Circuit intégré Vol. I i II

Układ scalony

Mistrust Authority & Tectonic Overload

Wydawnictwo reminiscencyjne Hybryds

Background Curtain

Po prostu ambient

Invisible Paths

Nauka słuchania

Dźwięki z Offu

Reinterpretacja dźwiękowej oprawy filmu Grzegorza Królikiewicza

Peregrination

Muzyka wykształca sobie pewne formy, które najczęściej okazują się ciasnym gorsetem. Dlatego nie ma dwóch utworów jednakowo skonstruowanych i dokładnie mieszczących się w ustalonych schematach. Ciasnota ustalonych ram powoduje również, że muzycy uprawiają wycieczki w rejony pokrewne lub zupełnie odmienne. Takim zamysłem kierowali się zapewne muzycy formacji Ruined Existence, którzy popełnili niedawno swoje pierwsze demo, zatytułowane "Peregrination".


1. Extermination
2. Kingdom
3. Encounter

A.D. 2012, Mort ProductionsPoczątkowo czułem się nie do końca odpowiednią osobą do wydawania osądów na temat tej muzyki - death metal to nie moja domena. Jednak moje obawy okazały się niepotrzebne. Muzyka Ruined Existence nie jest opięta ciasno schematem tegoż gatunku. Zespół swobodnie wprowadza elementy charakterystyczne dla innych odmian metalu (tego czarnego i tego chłoszczącego).

Trzeba przyznać, że ta mieszanka (choć nie odkrywcza) ma swoje zalety. Najprościej ujmując dobrze się tego słucha - a to chyba jedno z najważniejszych kryterium dla słuchacza. Szczególnie pozytywnie wychodzi selektywne wykorzystywanie charakterystycznych dla death metalu i black'u elementów. Dobrze to słychać w najlepiej skrojonej kompozycji "Encounter". Dla lubujących się w szczegółach zespół przygotował kilka interesujących riffów (tu wyróżnia się przede wszystkim ten z utworu "Kingdom"), garść solówek (o których funkcji w poszczególnych utworach oraz adekwatności umiejscowienia można by jednak polemizować). Są również dość istotne wahania tempa. Dobrze, że nie formy - ta z utworu na utwór jakby nabiera rozmachu.

Można już wyróżnić najogólniejsze zarysy i podstawowe cechy charakterystyczne muzyki grupy Ruined Existence, która na  "Peregrination" nie wykazuje ścisłego przywiązania do konkretnej etykiety muzycznej. Wielokrotnie powtarzałem, że materiał promocyjny ma w kilka istotnych zadań. Dla mnie najważniejszą cechą dobrego demo jest umiejętność wzbudzenia i potrzymania zainteresowania obraną stylistyką. Temu zadaniu wydawnictwo "Peregrination" sprostało, mimo oszczędnej zawartości muzycznej.Autor: BH                                                                        17 grudnia 2012

Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =