Dźwięki z Offu

Reinterpretacja dźwiękowej oprawy filmu Grzegorza Królikiewicza

A.S.

Dźwiękowy recycling Bionulora

Nowa Ziemia 2

Trójstronne, artystyczne przymierza

Reimagined

Metamorfoza, interpretacja czy przeobrażenie muzyki?

Nightclubbing / Die Wölfe kommen züruck

Duch krautrocka

Reminiscence

Janusz Ekiert pisał: "razem z warstwami wielowiekowej kultury dźwigamy kolosalny śmietnik zastarzałych alergii i zautomatyzowanych konwencji gustu, funkcjonują w nas jeszcze reguły pozostałe po grach, które wyszły z użycia" [1]. Może dlatego tak trudno, takim osobnikom jak ja przełożyć współczesne metalowe granie (spod znaku core) na reguły wpojone tysiącami przesłuchań albumów z dawnych lat. Stąd może ograniczone zaufanie do zespołów czerpiących z różnych metalowych źródeł.

Grupa Sawblade stara się zebrać esencję inspiracji członków zespołu. Nie zawsze te poszukiwania zmierzają we właściwą stronę. Choć nie brak im technicznego zacięcia, a producent wsparł ich swoim ogromnym doświadczeniem pozostaje wrażenie schematyczności, wtórności - jednym słowem niedosyt. Na domiar złego nieprzejrzyste i jakby pozbawione kontrastów (mimo urozmaiceń) linie wokalne  giną czasem w powodzi ciężkich brzmień. Wokal sam w sobie nie jest zły, jednak jest na tyle niecharakterystyczny, że wymaga mocy i intensywniejszego eksponowania.

Mimo krytycznego wydźwięku tej recenzji, album "Reminiscence" jest debiutem stosunkowo udanym. Gwarantuję Wam, że w uszach osób bardziej zainteresowanych współczesnym metalem, zadźwięczy intrygująca nuta matematycznej precyzji, garść ciekawych motywów melodycznych czy wreszcie udanie wkomponowana (dyskretna) elektronika. 

Dla mnie jednak garść chwytliwych riffów, poprawna sekcja rytmiczna czy echa klasyków thrashu to mało, by do tej płyty wracać częściej.


Sawblade
, A.D.2014


Przypisy:
[1] . J. Ekiert – Lustro Epoki. Wydawnictwa Radia i Telewizji, Warszawa 1988.


Autor: BH                                                                        16 czerwca 2014

Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =