Circuit intégré Vol. I i II

Układ scalony

Mistrust Authority & Tectonic Overload

Wydawnictwo reminiscencyjne Hybryds

Background Curtain

Po prostu ambient

Invisible Paths

Nauka słuchania

Dźwięki z Offu

Reinterpretacja dźwiękowej oprawy filmu Grzegorza Królikiewicza

Coemeterium

Dziś proponuję odrobinę chłodu na upalne dni. Muszę jednak na początku zastrzec, że będzie to chłód specyficzny i nieszczególnie przyjemny - "ale działa", jak mawiał klasyk. Sealed In Blood z iście perwersyjnym uporem wypuszcza kolejne wydawnictwa. Niby niepozornie i bez większego rozgłosu. Jednak grono fanów powoli rośnie. Tym razem nasze uszy i umysły zmierzą się z "Coemeterium".

1. From the Caves to the Crypts
2. Voice from the Grave
3. Moonight Crused by Death
4. Burial Night
5. Tomb in the Fog
6. Graveyard Souls
7. Frozen Monument
8. Mourning Winds

A.D. 2012, Werewolf Promotion


"Coemeterium" to z założenia najmroczniejszy materiał projektu, który ma w sobie konsolidować najbardziej charakterystyczne elementy muzyki Sealed In Blood. Najczęściej podchodzę z rezerwą do takich zapewnień. Wolę je sam zweryfikować i osądzić. Musze przyznać, że tym razem nie są to słowa rzucone na wiatr. Funeral długo szlifował te dźwięki. Porzucił intensywne dążenie ku melodii znane z "Streams of the Boundless Elements" na rzecz jednorodnego, ponurego klimatu katakumb i krypt. Owszem melodia występuje, ale incydentalnie. Najbardziej aktywnie w kompozycji "Frozen Monument" lub jako powracający, rozgoniony przez wiatr motyw w "Mourning Winds". Bywa zapomnianym echem jak w "Burial Night". Ciekawa jest również jej psuedo postać w krótkim "Moonight Crused by Death".

Jednowymiarowość  brzmienia wymusza wnikliwe studiowanie struktury muzyki Sealed In Blood. Ten monolit ma jednak kilka rys. Dominują chybotliwe tła, dronowe echa i szumy. Są duszne pomruki quasi chórów ("Tomb in the Fog"), szepty i tajemnicze tchnienia. W zatęchłym powietrzu wibrują tępe i często fałszywe tony gongu (np. "Burial Night"), coś skrzypi i stuka.

Mroczny ambient musi być sugestywny, tym czasem muzyczna narracja w wykonaniu Sealed In Blood zaczyna spełniać swoją rolę dopiero od czwartej kompozycji.  Bardzo dobrze rozwija się w utworze "Tomb in the Fog", który spokojnie można potraktować jako reprezentatywny przykład charakteru tego krążka.

"Coemeterium" to atmosfera opuszczonych cmentarzy, zapomnianych katakumb i kurhanów. Każde tchnienie przepełnione zapachem rozkładu i zasuszonych wieńców przypomina o przemijaniu i potępieniu (znamienne echo zegara w "Graveyard Souls").

Bez wątpienia ten album jest kolejnym krokiem do przodu. Może niedużym, ale ważnym. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich hołubiących motto "w sercu moim są cmentarze" - dosłownie i w przenośni...


19 czerwca 2012

Powiązane recenzje:
Goat Thron: Ludzkiej nikczemności możliwości
Goat Thron / Sealed In Blood - Nekrotyczny Rytuał
Sealed In Blood -
Jesteś Na Zawsze Pomnikiem...
Sealed In Blood - Streams of the Boundless Elements

Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =