Circuit intégré Vol. I i II

Układ scalony

Mistrust Authority & Tectonic Overload

Wydawnictwo reminiscencyjne Hybryds

Background Curtain

Po prostu ambient

Invisible Paths

Nauka słuchania

Dźwięki z Offu

Reinterpretacja dźwiękowej oprawy filmu Grzegorza Królikiewicza

Streams of the Boundless Elements

Album "Streams of the Boundless Elements" ukazał się pierwotnie w 2007 roku nakładem Heerwegen Tod. W tym roku nieco odmienioną wersję kasetową przygotował label Werewolf Promotion. Nie znam pierwotnej wersji, więc porównań na tej płaszczyźnie nie będzie. Poprzednia edycja ponoć była nieco dłuższa i zawierała osiem kompozycji. Tyle kronikarskiego wstępu pora przejść do meritum.

1. Streams of the Boundless Elements
2. Forest of the Forgoten Souls
3. Roadst to the Unknown Dimention Part I
4. My Soul Into the Swamp Abyss
5. Roadst to the Unknown Dimention Part II
6. Rust Flames of Caves

 A.D. 2012, Werewolf Promotion
Sealed In Blood to dark ambientowa strona twórczości Funeral'a. Może za mały ze mnie muzyczny masochista, jednak wolę po stokroć dokonania pod tym szyldem od muzyki Goat Thron. Jest dla mnie bardziej czytelna i paradoksalnie bardziej emocjonalna. Ten przekaz to coś więcej niż gniew i furia.

"Streams of the Boundless Elements" to pełnowymiarowy debiut projektu i co tu dużo mówić to słychać. Dark ambient na rozdrożu - to określenie dobrze pasuje do kształtującego się kierunku muzyki, który można już z większą pewnością wychwycić choćby na "Jesteś na zawsze pomnikiem dla wszystkich dusz wyklętych przez życie" (2009). Funeral ożywia dark ambientową pustkę melodyjnymi motywami (głęboko osadzonymi w tle lub pierwszoplanowymi). Są to najczęściej proste (lekko folkowe) melodie, czasem tylko pasma syntezatorów. Są odgłosy natury (wiatr i woda), są dzwonki, gongi i różnego typu sample - wszystko co może nadać muzyce eteryczności i ulotności, która stanie w kontraście do posępnych i zimnych połaci ambientu udekorowanych dodatkowo industrialnym osadem czy zniekształconym wokalem. Sealed In Blood stara się również pokazać tą ciemniejszą stronę natury. Wtedy porywisty wiatr staje się złowieszczy i łączy się z niepokojącym tłem, a atmosfera bywa bardzo grząska (np. w nomen omen "My Soul Into the Swamp Abyss").

To połączenie dark ambientu z pasmami melodii nie jest doskonałe. Daleko mu choćby do ostatniej płyty Antikatechon (porównuję podejście nie samą muzykę). Wplecione melodie wydają się za proste, a ambientowe kolaże powtarzalne. Głębia i przestrzeń zaś są zbyt syntetyczne. Wykorzystane próbki mają określoną jakość - to pierwsza bariera, kolejną jest doświadczenie kompozytorskie. Jednak przy sporym potencjale te aspekty są do poprawienia. Gdy te warunki zostaną spełnione, takie perełki jak iście filmowy motyw w "Streams of the Boundless Elements", gra tłem i operowanie dźwiękiem na granicy ciszy,  czy wreszcie umiejętność budowania sugestywnej, mizantropijnej atmosfery będą szerzej docenione.

12 czerwca 2012


Powiązane recenzje:
Goat Thron: Ludzkiej nikczemności możliwości
Goat Thron / Sealed In Blood - Nekrotyczny Rytuał
Sealed In Blood - Coemeterium

Sealed In Blood - Jesteś Na Zawsze Pomnikiem...

Alfabetyczny spis wszystkich recenzji     

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =