Circuit intégré Vol. I i II

Układ scalony

Mistrust Authority & Tectonic Overload

Wydawnictwo reminiscencyjne Hybryds

Background Curtain

Po prostu ambient

Invisible Paths

Nauka słuchania

Dźwięki z Offu

Reinterpretacja dźwiękowej oprawy filmu Grzegorza Królikiewicza

Fear Of Freedom

Muzyka może być przejrzystym symbolem aspiracji, spełnienia marzeń, pragnienia bycia wolnym, bycia sobą. Może ucieleśniać również różne obawy i lęki. Bo w dzisiejszych czasach trudno być sobą, trudno forsować własną wizję wolności - także artystycznej. Nie ze względu na cenzurę, ale różnego rodzaju ograniczenia (choćby finansowe) oraz niezrozumienie. To kilka luźnych skojarzeń jakie towarzyszyły mi słuchaniu albumu "Fear Of Freedom".

1. Suspended Progress
2. Fear of Freedom
3. Towards Death
4. Eternal Wanderer
5. Existence in Possession
6. Personality Reflection
7. Unconscious Being
8. Identity

A.D.2013, Legacy Records


"Fear Of Freedom" stanowi słusznych rozmiarów budowlę muzycznie imponującą, nie tylko założeniem (hołd dla geniuszu Chucka Schuldinera), ale i ciekawym rezultatem: bogatą pomysłowością ilustracyjną, techniką oddawania muzycznymi środkami różnych nastrojów. Sepsis za pomocą rozbudowanej wyobraźni muzycznej, szerokich tematów tworzy utwory nasycone filozoficznymi treściami. 

Można mieć zastrzeżenia do braku symbiozy wokalu (wiodącego, bo dodatkowy kobiecy bardzo ładnie wtapia się w strukturę kompozycji) z muzyką, który sprawdza się tylko w partiach lirycznych. Potrzebuje jednak pewnej interpretacyjnej iskry w momentach dynamicznych.

Muzycy Sepsis jakby bali się swojej artystycznej wolności. Z jednej strony to ekspresja z której wyłaniają się kompozycje o komplikującej się strukturze (ze słyszalnymi wpływami jazzu np. w "Existence In Posession"), o zmiennych tempach, różnych schematach rytmicznych i harmonicznych. Wszystko odbywa się z wymaganą w metalu progresywnym wprawą i świadomością własnych umiejętności, z manierą zdobniczego wzbogacania utworów - ale z jakąś dziwną ostrożnością. Nie wiem, czy to występujące w przebiegu dźwiękowym wyciszenia, partie bardziej liryczne, czy brak agresji? Odbieram tą płytę apatycznie, choć z zainteresowaniem. 

Autor: BH                                                                     11 września 2013

Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =