Circuit intégré Vol. I i II

Układ scalony

Mistrust Authority & Tectonic Overload

Wydawnictwo reminiscencyjne Hybryds

Background Curtain

Po prostu ambient

Invisible Paths

Nauka słuchania

Dźwięki z Offu

Reinterpretacja dźwiękowej oprawy filmu Grzegorza Królikiewicza

Iluzja Bohaterów

Debiutancki album grupy Sheep przyniósł mi nieco zmartwień. Bo oto przyszło mi zmierzyć się z formą muzyczną niedoskonałą, ukutą ze znanych elementów i jednocześnie intrygującą. Szybko musiałem zdeprecjonować swoje nastawienie do tego materiału. Czynnik racjonalny powoli ustępował wrażeniom zmysłowym. Gdzieś na rozległej skali między tymi dwiema skrajnościami znalazło się miejsce na określone reakcje muzyczne, u podstaw których stoi kształtowanie materiału dźwiękowego na zasadzie powtarzania, podobieństw i kontrastów.

01. Tajemnica
02. Małolat
03. Głębia Życia
04. Klepsydra
05. Zawsze Przyjdź
06. Chcę Uciec Stąd
07. Cham!
08. I.B.
09. Psilocybe
10. Krok w Biegu Życia

A.D. 2013, Sheep


Zainteresowała mnie forma albumu "Iluzja Bohaterów": gra tematów, które kojarzę z różnymi odczuciami. Moją uwagę zwróciła zamierzona twardość dźwięku (ale i jego stapialność), ciekawie ukształtowane frazy. Urok tej płyty dociera do słuchacza zmiennie, poprzez różne w różnych momentach angażujące nas czynniki. Ważne, by nasze doświadczenie i uwaga pozwalały zauważyć ich bogactwo i tworzyć z nich pewną całość - własny obraz. Mi się udało, stąd nie przeszkadzały mi ocierające się miejscami o banał teksty, nie mierzwiły mnie kojarzące się riffy, czy pojawiająca się miejscami miękkość. Moją całość (a więc i uwagę) tworzyły elementy wkraczające śmiało w dziedziny hard rocka, a nawet metalu. Wymienię tu przede wszystkim: dobrze zaaranżowane solówki, ciekawe riffy (mój ulubiony w utworze "I.B"), galopada gitar i współbrzmienia (np. "Klepsydra"). W pamięć zapadły interesujące melodie wzbogacone ciekawą harmonią, instrumentacją, zaśpiewane poprawnie pod względem wokalnym.

Wokal z zasady łagodny i miękki, a nawet wyciszony potrafi nabrać ekspresji. Wtedy jest ostry i krzyczący. Wokalista używa dźwięków brzydkich, gdy mają one wzmóc wyznanie goryczy, buntu czy rozczarowania. Jego głos oscyluje: raz jest bardziej muzyczny i nastawiony na współpracę z brzmieniem gitar, kiedy indziej staje się bardziej stopiony z emocją słowa (np. refren kompozycji "Małolat").

Jednak największym atutem "Iluzji Bohaterów" jest praca gitar. Dobra technika gitarzystów sprawia, że słuchacz ma pozór dźwięku trwającego: rozedrgane gitary potrafią utrzymać długo trwające dźwięki, jakby w dalszym tle tworzą muzykę w konstrukcji prostą, czytelną a w wyrazie intensywną. Posłuchajcie kompozycji "I.B" - bezpretensjonalna melodia oparta na krótkim motywie melodycznym który uparcie powtarza się na coraz wyższych stopniach,  wzmacniając napięcia.


W obcowaniu z albumem "Iluzja Bohaterów" przeważało wrażenie zmiennej jakości. Była percepcja czysto muzyczna, np. zgrabnie zagrana fraza, a za moment uwagę była wyostrzona wobec słowa, a w jeszcze innym momencie na jedność tych współgrających elementów - i choćby dlatego (mimo słyszalnych ułomności) warto z tym materiałem się zapoznać.

Autor: BH                                                                        28 lutego 2013

Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =