Fuse / Holter

Split Echoes of Yul i Nowa Ziemia

Conspicuous Unobstructed Path

Macabre folk 23 Threads

Dionysus

Dytyramb Dead Can Dance

Light Of The Dreams

Sny Maćka Szymczuka

Music For Cassandra

O śmierci inaczej

Light And Gravity

Karlheinz Stockhausen w swoim słynnym utworze "Stimmung" udowadnia, że w muzyce czas jest pojęciem względnym - ba można rzec, że nie istnieje. Jakoś zmagania z twórczością tego kompozytora zbiegły się w czasie z przysłuchiwaniem się albumowi "Light And Gravity". Czy to tylko przypadek?

Myślę, że nie. Oba twory mają pewne punkty styczne, czasem trochę mgliste (ktoś powie naciągane). Słynny utwór Stockhausen (pomijając aspekt techniczny nakładania nań modeli wokalnych) charakteryzuje się maksymalnie wydłużonym do 70 minut, jednym akordem. Natomiast ponad 40 - minutowy "Light and Gravity" to pozorna jednorodność struktury, w której ukryte i przemieszane są nagrania terenowe, zakamuflowane dźwięki  gitary oraz szereg efektów. W strukturze kompozycji da się wyróżnić sekwencja przejrzystą, łatwą do uchwycenia i długotrwałą - niczym tytułowe światło. 

Utwór wydaje się pozornie monotonny, bo motyw przewodni ulega wielokrotnemu powtórzeniu zawsze jednak zmieniony jest minimalnie przez różne sposoby figuracji - prosta zmiana w motywie, minimalna w intensywności (narastanie i spadek). Te wszystkie subtelne modyfikacje są niczym oddziaływanie grawitacji na światło. Zakrzywiają jego tor, spowalniają, a nawet zatrzymują.

Utwór "Light and Gravity" nie jest nieruchomy i jednorodnie ciągły. Ma jeszcze jedną wspólna cechę z "Stimmung": hipnotyczny, wręcz mistyczny nastrój, którym wręcz emanuje.

A.D.2013, Twice Removed Records

Autor: BH                                                                     6 września 2013

Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =