Conspicuous Unobstructed Path

Macabre folk 23 Threads

Dionysus

Dytyramb Dead Can Dance

Light Of The Dreams

Sny Maćka Szymczuka

Music For Cassandra

O śmierci inaczej

Genetic Transmission

W poszukiwaniu realności dźwięków

Before The Dawn

"Muzyka zmusza mnie do zapomnienia o sobie, o swoim istotnym położeniu, przenosi mnie w jakieś inne, nie moje położenie: pod wpływem muzyki wydaje mi się, że czuję to, czego właściwie nie czuję, że rozumiem to, czego nie rozumiem, że mogę to, czego nie mogę..." [1] - te słowa Tołstoja włożone w usta Pozdnyszewa w "Sonacie Kreutzerowskiej" wróciły do mnie ze zdwojoną siłą przy okazji nowego singla grupy State Urge.


Wydawnictwo "Before The Dawn" mimo swej dwuutworowej struktury sprawia, że zapominam o sobie. Na wstępie czułem się uwikłany w nie swoje emocje i uczucia, z łatwością dałem się porwać wizji zespołu i na dzień dzisiejszy taka sytuacja bardzo mi odpowiada. Muzyka State Urge wciąż budzi we mnie ekscytację i zaciekawienie. Premierowy utwór "Before The Dawn" nie zaskakuje (co jest jego atutem). Jest przestrzennie, atmosferyczne i ulotnie. Jeśli tak ma brzmieć nowy materiał, to jestem na tak!


Intryguje natomiast utwór "Halucynacje" z repertuaru grupy Republika.  Po raz pierwszy słyszę State Urge w utworze polskojęzycznym, w dodatku w cudzym repertuarze.  Przyznaję się bez bicia: nigdy z Republiką nie było mi po drodze, stąd wersja State Urge nie budzi tak wielkiej ekscytacji jak pierwszy utwór na singlu. Bez wątpienia zespół odcisnął swoje piętno na tej kompozycji, robiąc ją na swoją modłę nie zatarł jednak ducha Republiki - a o to chyba chodzi w coverze, prawda?

Przywoływany już raz Pozdnyszew pytał: "czy można pozwolić, żeby każdy, kto chce, hipnotyzował innego lub wielu innych, a potem robił z nimi, co chce?" [2]. Podpowiadam, jeśli robi to takimi dźwiękami jak State Urge, to tak...

Przypisy:
1,2 - L. Tołstoj - "Sonata Kreutzerowska". Wydawnictwo TPPR "Współpraca",  Warszawa 1985


Autor: BH                                                                      29 września 2014

Powiązane recenzje: What Comes Next?, White Rock Experience

Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =