Circuit intégré Vol. I i II

Układ scalony

Mistrust Authority & Tectonic Overload

Wydawnictwo reminiscencyjne Hybryds

Background Curtain

Po prostu ambient

Invisible Paths

Nauka słuchania

Dźwięki z Offu

Reinterpretacja dźwiękowej oprawy filmu Grzegorza Królikiewicza

White Rock Experience

Pomiędzy wartością w muzyce, uznawaną przez estetykę muzyczną, a tym, co konsument muzyki intuicyjnie odczuwa jako piękno muzyczne, istnieje pewien dystans. Teren ten, choć rozległy da się wypełnić, choćby przez emocjonalne przeżywanie muzyki. Album "White Rock Experience" to podręcznikowy przykład muzyki idealnej do treningu wrażliwości muzycznej.

1. Third Wave of Decadence
2. Preface
3. Time Rush
4. Long For You
5. Illusion
6. Tumbling Down
7. Gaze
8. All I Need

A.D. 2013, Lynx MusicAldous Huxley w "Kontrapunkcie" opisał wyjątkowy (głęboki i namacalny) kontakt słuchacza z muzyką, której dźwięki "poruszyły powietrze w wielkiej sali, wprawiły w drżenie szkło jej okien, co z kolei wstrząsnęło powietrzem w pokojach lorda [...]. Falowanie powietrza podrażniło membrana tympani lorda Edwarda. Splecione malleus, incus i kosteczka strzemieniowa zostały wprawione w ruch, aby poruszyć membranę przedsionka i wzniecić maleńką burze w cieczy limfatycznej błędnika. Uwłosione końcówki nerwu słuchowego zadrżały jak wodorosty we wzburzonym morzu. Liczne tajemnicze cuda dokonały się w jego mózgu..." [1].

Album "White Rock Experience" spowoduje liczne burze w Waszych błędnikach, do "cudów w mózgu" też z pewnością dojdzie. Grupa State Urge udowadnia przy okazji, że piękno nie kryje się wyłącznie w muzyce poważnej. Pod wpływem ich muzyki powstaje przyjemny stan emocjonalny, najprawdopodobniej podobny do doświadczonego już kiedyś i również pozytywnie ocenionego (wciąż nie wiem z czym kojarzy mi się linia wokalna "All I Need"). Dlatego w kontakcie z tym albumem, zasadniczą rolę odgrywać będzie rodzaj doświadczenia i przyzwyczajenie do określonej konwencji muzycznej - innymi słowy: każdy na swój sposób wyłuska sobie inspiracje.

Muzyka State Urge zachwyca formą (zasługa improwizacji), zwraca uwagę ciekawie kształtowanymi frazami (np. w genialnym "Illusion"). Piękno tej muzyki dociera zmiennie poprzez różne w innych momentach angażujące słuchacza czynniki. Może to być emocjonalna gra na gitarze, solo ("Time Rush"!), lub przejmujące klawisze, czy też linie wokalne ("All I Need"). Rzecz w tym, aby Wasze doświadczenie i uwaga pozwoliły zauważyć ich bogactwo i dały sposobność, by tworzyć z nich ewolucyjną całość - własny obraz.

Trudno opisać, ile emocji powstaje w kontakcie z muzyką State Urge. Przychodzą sporadycznie, oddzielone od siebie codziennym tokiem życia, radościami i napięciami. Są rozmaite w swych jakościach, w ładunku intelektualnym, ale bardzo potrafią wzbogacić. Unikam punktacji recenzji, jednak "White Rock Experience" zasługuje na najwyższą ocenę.

Przypisy
[1] A. Huxley - "Kontrapunkt". PIW. Warszawa 1957


Autor: BH                                                                           24 maja 2013

Powiązane recenzje: What Comes Next?, Before The Dawn

Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =