Circuit intégré Vol. I i II

Układ scalony

Mistrust Authority & Tectonic Overload

Wydawnictwo reminiscencyjne Hybryds

Background Curtain

Po prostu ambient

Invisible Paths

Nauka słuchania

Dźwięki z Offu

Reinterpretacja dźwiękowej oprawy filmu Grzegorza Królikiewicza

Holicy

"Co to jest jazz, co to jest sztuka? Nie wiem, nie mam pojęcia, nie mam zdania, mam pytania..." - te przewrotne słowa utworu "Zielnoka" grupy The Abstinents dobrze obrazują filozofię muzyki, jaką spotykamy na albumie "Holicy".

1. (A)ntro
2. Rana
3. Bielas
4. Dżem
5. Zielonka
6. Pani
7. Holicy

A.D. 2013, The Abstinents

Znakomity dyrygent Leopold Stokowski powiedział kiedyś: "jazz - to inny świat, lubię go, ale naprawdę go nie rozumiem" [1]. Gdy czytam recenzje fuzji współczesnej muzyki z jazzem mam wrażenie, że wiele osób ma podobne odczucia. Sam jazz, mimo swoich niezaprzeczalnych atutów nie jest strawny dla wszystkich. Może przez sztucznie wykreowaną etykietę muzyki intelektualnie wymagającej? Ernest Ansermet uważał, że "jazz to muzyka, która trwa i przetrwa, muzyka która żyje - jej rozwój  będzie poważnie uzależniony od warunków socjalnych społeczeństw" [2]. Widzicie tu zbieżność ze spadkobiercami punka?
Grupa The Abstinenst na drodze poszukiwań artystycznych wyszła poza dość wąskie ramy punka właśnie jazzem. Wyłuszczając punkty styczne potencjalnie odrębnych muzycznych światów stworzyła materiał inteligenty w warstwie muzycznej i tekstowej. Album "Holicy" przynosi muzykę o żywiołowej rytmice (często punktowanej, synkopowanej) i wyrazistych akcentach. Punkowa rewolucja i wokalny manifest łączą się tu udanie z triumfalnymi akordami instrumentów dętych, wzmocnionych bogato obsadzoną perkusją (słychać to najlepiej w utworze "Holicy").

Aram Chaczaturian powiedział kiedyś: "muzyki nie szufladkuję. Po prostu nazywam ją po imieniu - dobra albo zła. Chcę słyszeć muzykę oryginalną , szczerą, płynącą z duszy i serca. To dotyczy i jazzu" [3]. A ja dodam: i albumu "Holicy"...

Przypisy:
[1], [2], [3] - J. Balcerak - Maga Jazzu. K.A.W. Warszawa 1981.


Autor: BH                                                                       21 lutego 2014

Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

 

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =