Circuit intégré Vol. I i II

Układ scalony

Mistrust Authority & Tectonic Overload

Wydawnictwo reminiscencyjne Hybryds

Background Curtain

Po prostu ambient

Invisible Paths

Nauka słuchania

Dźwięki z Offu

Reinterpretacja dźwiękowej oprawy filmu Grzegorza Królikiewicza

There Is a Fountain Filled With Blood

There Is a Fountain Filled With Blood to tytuł pierwszego długogrającego albumu belgijskiego projektu Simulacra. Główny motyw albumu - fontanna wypełniona krwią, symbolizuje koniec egzystencjalnej wędrówki, kres do którego dążymy od samego urodzenia.

1. Unsullied By The Touch Of Time.
2. There Is a Fountain Filled With Blood.
3. In Solitary Confinement.
4. I Have No Blood | I Have No Heart.
5. Above Me Only a Shimmering Light.

 A.D. 2011, No Angels Prod. / Consouling SoundsAlbum There Is a Fountain Filled With Blood wydaje się niedostępny przy pierwszym podejściu i wymaga od słuchacza skupienia. Po pierwszym przesłuchaniu mamy wrażenie że utwory są jednolite i różnią się od siebie nieznacznie. To tylko mylne spostrzeżenie, gdyż kompozycje kryją w sobie wiele intrygujących motywów. Jednak ten dark ambientowy minimalizm wzbudza mieszane uczucia: wielu słuchaczy zafascynuje, innych zniechęci.

To album rosnącego niepokoju i oczekiwania. Pięć hipnotyzujących kompozycji buduje osobliwy nastrój. Każdy utwór jest etapem wędrówki przez nieznane. Od samego początku (Unsullied By The Touch Of Time) poruszamy się w gęstej atmosferze  napięcia. Szybko osacza nas poczucie osamotnienia i bliżej nieokreślonego strachu. Czekamy na  nieznane  i nieuchronne 'coś', czego nie można uniknąć. Stopniowo, nawet te głęboko zakopane w podświadomości lęki budzą się.

Szkielet wydawnictwa tworzy 21 - minutowy, tytułowy utwór. Jest niczym wędrówka po labiryncie, nie wiemy co czeka nas za następnym zakrętem. Kompozycja niezwykle przestrzenna,  pełna niepokojących szmerów, szeptów czy nieznanych odgłosów. Napięcie jest budowane powoli, stopniowo ale bardzo sugestywnie. W pewnym momencie natrafiamy na spokój, lęki na krótko znikają. Niemal symfoniczne dźwięki syntezatorów otoczone są impulsami, pobudzają wyobraźnię. To wędrówka po miejscu gdzie śmierć czai się na każdym kroku.

In Solitary Confinement wita nas mrożącym krew w żyłach wyciem wiatru, który skutecznie buduje atmosferę grozy. Depresyjny i mroczny, jest zapowiedzią nadchodzącego zagrożenia.

W I Have No Blood | I Have No Heart wyczuwam pulsujące napięcie.  Odległa  melodia jest hipnotyzująca i  złowieszcza.  Gdy przybliża się na pierwszy plan daje nam pierwsze zapowiedzi końca naszej wędrówki.

Zaskakujący wydaje się ostatni  utwór Above Me Only a Shimmering Light. Czujemy, że zaraz nastąpi długo wyczekiwany finał. Rozwiązanie zagadki, odpowiedź na wiele pytań. Czekamy, czekamy, czekamy... Niestety otacza nas  tylko pustka.

Brakuje mi czegoś w tym albumie. Narastające przez 4 utwory napięcie, atmosfera strachu nie mają swojego wielkiego finału w ostatniej kompozycji. Wszystko gdzieś przepada wraz z końcem albumu. Pozostaje tylko uczucie samotności. O czym jest ten album? Autor pozostawia tylko kilka tajemniczych wskazówek. Dla mnie to album o filozofii życia, o naszych wyborach, które dokonujemy. Wreszcie o nieuchronności i niestety beznadziejności istnienia. Być może ważniejsza jest sama wędrówka, niż jej kres?

Autor: BH                                                                    30 Czerwca 2010

Zobacz również: Simulacra - coś z niczego?

Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =