Circuit intégré Vol. I i II

Układ scalony

Mistrust Authority & Tectonic Overload

Wydawnictwo reminiscencyjne Hybryds

Background Curtain

Po prostu ambient

Invisible Paths

Nauka słuchania

Dźwięki z Offu

Reinterpretacja dźwiękowej oprawy filmu Grzegorza Królikiewicza

Your Small Story

Muzykę japońską właściwie od zarania cechuje odrębność. Jest oparta na odrębnych od europejskich założeniach estetycznych, budowana jest na innych podstawach materiałowo - konstrukcyjnych. Mimo powszechnej globalizacji (także tej muzycznej) dźwięki z kraju Kwitnącej Wiśni, (te) nieskażone duchem Ameryki wciąż bywają źródłem inspiracji muzycznych. Przypomniał mi o tym album "Your Small Story" projektu o enigmatycznej nazwie 3+.

01. Heaven of the universe
02. Reciter (Wind Hill)
03. Little Sister Story
04. Voice of Fancy (One Day in Spring)
05. Your Small Melodys
06. Hamming Birds
07. Sunset Calm Way Home
08. Lost Angel
09. Reciter (Sunset of Sorrow)
10. End of Sister

A.D.2013, Twice Removed Record
"Your Small Story" jest płyta pełna zadumy, która swoja skrytością w pewnym sensie wpisuje się w tradycje japońskie. Miłośnicy różnorodności środków kompozytorskich powinni być usatysfakcjonowani: akustyczne gitary, dzwonki, flet, smyczki, fragmenty nagrań terenowych, przetworzenia mikrodźwięków - różne tekstury łącza się w błogie melodie i w oniryczny krajobraz. Album ciepły w odbiorze, ale pozostawiający nieodparte wrażenie tajemniczości. To uczucie podsyca kompozycja "Lost Angel", która wydaje się być wzięta z innego albumu. Barwy gdzieś gasną, atmosferę wypełniają posępne brzmienia syntezatorów. Ta kompozycja jest szczególna również pod względem nawiązań do tradycyjnej muzyki japońskiej - wrażenie ożywienia pojedynczego dźwięku. W konsekwencji faktura tego utworu przepełniona jest wibracjami o różnym nasileniu, a bliskie sobie interwały symultaniczne dają wrażenie dysonansów - co ciekawe ponoć tylko dla słuchaczy spoza Japonii, natomiast dla Japończyków posiadają specyficzny wdzięk.

I tak jest z całym tym albumem. Ze względu na kulturowe pochodzenie istnieje obawa, że spreparowana forma muzyczna zachwyci nas w inny sposób niż było intencja autora. Ja liczę jednak na uniwersalność języka muzyki, jako nośnika emocji - nie traktujcie tego albumu jako ciekawostki.


Autor: BH                                                                           8 maja 2013

Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =