Fuse / Holter

Split Echoes of Yul i Nowa Ziemia

Conspicuous Unobstructed Path

Macabre folk 23 Threads

Dionysus

Dytyramb Dead Can Dance

Light Of The Dreams

Sny Maćka Szymczuka

Music For Cassandra

O śmierci inaczej

Horyzont Zdarzeń

Przełomowym momentem dla grupy Vallium było zwycięstwo w konkursie Coke Live Fresh Noise. Dzięki temu wydarzeniu zespół nagrał pierwszy pełnowymiarowy album zatytułowany "Horyzont Zdarzeń". I dziś rzucimy uchem na ten właśnie krążek.

1. Mantra
2. Twoja Wojna
3. Szkoła Latania
4. Skowyt Neonowych Miast
5. Chwilowa Przerwa W Dostawie Miłości
6. Wschód
7. Anatomia Snu
8. Schron
9. Spektakl
10. Zachód
11. Supertramp
12. Pożegnanie

A.D.2013, Vallium

Podoba mi się przewodnia myśl tego albumu - przetransponowana na kanwę muzyki elementy teorii względności, wg. których dzięki muzyce możemy zobaczyć (w domyśle doświadczyć) więcej oraz zyskać inny (nowy) punkt widzenia na wiele spraw.

Jak się ma muzyka do tej ciekawej idei? W zasadzie różnie. Sporo apetytów robi utwór "Mantra", który zabiera nas w dalekowschodnią podróż i jednocześnie daje wyraźne sygnały, że Vallium wcale nie zamierza nas uspokajać. Silnie zaakcentowany niepokojem (zarówno w warstwie tekstowej jak i rytmicznej) jest utwór "Twoja Wojna", który dodatkowo powinien dobrze sprawować na koncertach.

Dalej jednak zespół spuszcza nieco z tonu. Kompozycje o lekkim zabarwieniu balladowym (np. "Skowyt Neonowych Miast", "Anatomia Snu", "Szkołą Latania" czy przesłodzony utwór "Chwilowa Przerwa W Dostawie Miłości") - nie są tak wyraziste i rockowo mięsiste. Mają natomiast w swojej strukturze kilka niuansów na które warto zwrócić uwagę, np. wykazujący tendencje do budowy jasnej i zaplanowanej w czasie instrumentalny fragment kompozycji "Skowyt Neonowych Miast". Zresztą czysto instrumentalne partie w muzyce Vallium bywają bardzo zajmujące: czy to wyrazista linia basu, ciekawy riff, zaczątek sólwki. Podobają mi się również dźwiękowe miniatury takie jak "Wschód" czy "Zachód" -  tajemnicze i muzycznie niejednoznaczne. Swój urok ma również kompozycja "Schron", która obok klasycznej solówki zwraca na siebie uwagę wyraziście rysującym się punktowym rytmem i frazą melodycznej formy.


"Horyzont Zdarzeń" będzie ciekawą pozycją przede wszystkim dla wielbicieli estetyki post - grunge oraz wielbicieli nastrojowych rockowych form przerywanych z rzadka (dla mnie za rzadko) wybuchami ekspresji.

Autor: BH                                                                             22 lipca 2013

Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =