Circuit intégré Vol. I i II

Układ scalony

Mistrust Authority & Tectonic Overload

Wydawnictwo reminiscencyjne Hybryds

Background Curtain

Po prostu ambient

Invisible Paths

Nauka słuchania

Dźwięki z Offu

Reinterpretacja dźwiękowej oprawy filmu Grzegorza Królikiewicza

15 Shades of White

W maju, już drugi raz straszą mnie zimą. To dobra okazja by przysłuchać się wnikliwiej kompilacji "15 Shades of White", która traktuje właśnie o zimie.

Album "15 Shades of White" emanuje spokojem. Ten spokój pozwala na wydobywanie urody melodyki (mamy tu kilka interesujących tematów, np. w "Until Tomorrow Then" - Aarona Martina i Christopha Berga, w kompozycji "Vega", którą popełnił Ben Lukas Boysen czy wreszcie "Closing In" Sophie Hutchings i Petera Hollo), delikatności fraz (reznorowski "With Me", czy niezwykle subtelny utwór "III" Jacaszka w interpretacji Pleq'a), a także niedosłyszalnych, wręcz ukrytych wewnątrz pasma dźwięków motywów (np. "Endymion´s Sleep"). Czasem dysonansowy akord staje się współbrzmieniem i wartością samą w sobie (np. "Paths (for Robert)" Anny Charis Bakker).

"15 Shades of White" to muzyka potrzebująca zawieszenia, zaczerpnięcia haustu ciszy, bez niej jej frazy brzmiałyby tępo, duszno i przytłaczająco. Jak sama nazwa albumu wskazuje, mamy tu do czynienia z różnymi obliczami najzimniejszej pory roku. Odmienna bywa nie tylko atmosfera, ale i środki do jej uzyskania. Nie jest to jednak sztuczny zlepek utworów, na siłę podciąganych do konceptu. To zestawienie bardzo intrygujące swoją różnorodnością. 

A.D.2013, Dronarivm


Autor: BH                                                                            11 maja 2014

Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =