Circuit intégré Vol. I i II

Układ scalony

Mistrust Authority & Tectonic Overload

Wydawnictwo reminiscencyjne Hybryds

Background Curtain

Po prostu ambient

Invisible Paths

Nauka słuchania

Dźwięki z Offu

Reinterpretacja dźwiękowej oprawy filmu Grzegorza Królikiewicza

Songs from the Bunker II

Czasem gdy czytam recenzję mam wrażenie, jakby jej autor słuchał innego albumu niż ja. Im dłużej piszę recenzje tym rzadziej mnie to dziwi. Nie ma w tym nic dziwnego, przecież ludzie rzadko słyszą to samo i w taki sam sposób reagują na muzykę. Na tym między innym polega tajemnica muzyki - tworu w którym na raz dzieje się bardzo wiele równoległych rzeczy, które dodatkowo poruszają struny w rozmaitych przedziałach pamięci i psychiki Konsumenta muzyki. Wspominam o tym przy okazji recenzji tak specyficznego wydawnictwa jak kompilacja, które z założenia prezentuje różne spojrzenia na "zadane" zagadnienie, lub prezentowane utwory mają po prostu wspólny mianownik.

Znakiem rozpoznawczym kompilacji "Songs from the Bunker II" jest wielokulturowość i wzajemne przenikanie się heterogenicznych elementów. Na ten charakterystyczny mix dźwiękowy ma wpływ nie tylko obsada projektów z różnych krajów (również kontynentów), a co za tym idzie różnorodność językowa. Nie jest tu najważniejsza również rozpiętość gatunkowa (z przewagą neofolku czasem uwikłanego w ambient, ale również usłyszymy zimnofalowe dźwięki, industrialne zgrzyty a nawet EMB). Składankę Bunkra wyróżnia umiejętne umiejscowienie poszczególnych utworów, którą określiłbym roboczo "pozytywną niespójnością". Jest szczególne miejsce na albumie, które dobrze obrazuje aspekt o którym piszę. Mowa o kontraście jaki tworzą trzy kompozycje: “Man With The Green Gloves” autorstwa Ghosts Of Breslau, “Przy sadzeniu róż” Ludoli oraz "White Night" Docetism. Są to utwory różne, jednak znakomicie uzupełniające się.

Kompilacja "Songs from the Bunker II" to zbiór utworów w większości prawdziwych i szczerych, ponadto zadziwiających bezpośredniością i niekiedy płynność narracji. Szczególnie te zawierające neofolkowy pierwiastek zachwycą miłośników gatunku śpiewnością fraz, fascynującą grą ciszy i oddechami przygotowującymi pojawienie się nowych motywów.

Warto podkreślić, że limitowana edycja kompilacji zawiera dysk "Songs from the Bunker I", który dla wielu Konsumentów muzyki będzie podróżą sentymentalną, dla innych dobrym sprawdzianem czy muzyka potrafi przetrwać próbę czasu.

A.D.2014, Bunkier Productions

Autor: BH                                                                       7 grudnia 2014

Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =