Circuit intégré Vol. I i II

Układ scalony

Mistrust Authority & Tectonic Overload

Wydawnictwo reminiscencyjne Hybryds

Background Curtain

Po prostu ambient

Invisible Paths

Nauka słuchania

Dźwięki z Offu

Reinterpretacja dźwiękowej oprawy filmu Grzegorza Królikiewicza

Sui Generis

Album "Sui Generis" to efekt współpracy Vultures Quartet z Schuylerem Tsudą. W trakcie sesji nagraniowej grupa nagrała blisko cztery godziny materiału, z którego Anthony Donovan przygotował muzyczny kolaż specjalnie na potrzeby tego albumu. Przyjrzyjmy się bliżej efektom tej intrygującej improwizacji.

1. NARC by accretion
2. [sic]s
3. Three Folds for Desmond Briscoe
4. Ostia
5. Max Enrst in Arizona
6. Ire_Xeno_Ire
7. Halo, then Rhetor
8. Dead Hen at Ipatiev House

A.D.2013,Zoharum


Jak głosi nota prasowa formacja Vultures Quartet słynie z kompozycji będących sumą elektroakustyki, dark ambientu, free jazzu oraz różnych odmian industrialu. Grupa wykorzystuje nie tylko tradycyjne instrumenty, użyte w niekonwencjonalny sposób, a także znalezione przedmioty, instrumenty własnoręcznie wykonane ze złomu i przedmiotów domowego użytku, a także za pomocą elektroniki i programów komputerowych.

To współczesne podejście nie zamazuje podstawy twórczości Vultures Quartet - starej jak świat improwizacji. Przecież zasada improwizacji opiera się na jednoczesnym wynajdowaniu i realizowaniu pewnego spójnego stylistycznie rodzaju muzyki. Tak na prawdę nie ma tu miejsca ani na komponowanie, ani nawet na interpretację - jest tylko sama realizacja, która dodatkowo w swoich walorach artystycznych nie powinna ustępować kompozycjom pisanym. To powrót do źródeł muzyki - zmienia się tylko instrumentarium.

Album "Sui Generis" jest tylko potwierdzeniem tej zasady. Nie opiera się wyłącznie (jak choćby w jazzie) na zasadach wariacyjnych. Mimo, że  improwizacja nie powinna być porównywana z pracą twórczą, u której podstawy leży namysł, próbowanie i wybór - album ten nie jest dziełem przypadku. Nie są to formy ustalone, pewne - przeciwnie kształtują się na zasadach swobody, nieschematycznie. Charakterystyczne są elementy imitacyjności - zwłaszcza w kwestii wykorzystania dźwięków industrialnych. Te mechaniczne imitacje układają się w niby - rytmizowane niby - melodie (świetnie słychać to np. w "Ire_Xeno_Ire"), dzięki którym muzyka rozwija się i rozrasta w zawiłe (ale w pewnym sensie kunsztowne) układy.

"Sui Generis" niesie dźwięki żywe, swobodne i paradoksalnie oparte na naturalnym odczuwaniu muzyki. Uzyskane w różny sposób i  z różnych źródeł cząstki muzyki Vultures Quartet podporządkowane są niemal teologicznej idei całości mimo improwizowanego charakteru. To jest najbardziej fascynujące!

Autor: BH                                                                             27 lipca 2013

Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =