Circuit intégré Vol. I i II

Układ scalony

Mistrust Authority & Tectonic Overload

Wydawnictwo reminiscencyjne Hybryds

Background Curtain

Po prostu ambient

Invisible Paths

Nauka słuchania

Dźwięki z Offu

Reinterpretacja dźwiękowej oprawy filmu Grzegorza Królikiewicza

Brain Overloaded

Żyjemy w świecie owładniętym potrzebą informacji. Czy to w biznes, czy proza codzienności - aktualna informacja jest kapitałem. Kapitałem, który zgromadzić można jedynie przez umiejętną selekcję i wybór źródeł. Osławione 3P (przesyłanie, przetwarzanie, przechowywanie informacji) stało się mantrą milionów ludzi, a sama informacja cenniejsza niż realne dobra materialne. Jak żyć w świecie w którym każdy nasz krok jest śledzony i utrwalony w jakimś rejestrze? Komu wierzyć w czasie gdy informacja może być scentralizowana i zmonopolizowana przez określone środowiska? Album "Brain Overloaded" projektu  X-NAVI:ET podjął próbę szukania sposobów na to by w tym świecie zwyczajnie nie zwariować.

1. Is It You Brain?
2. Artificial Landscape
3. Contra-Stasis
4. Minute by Minute, Second by Second
5. Total Overproduction
6. Reversed Space for No One
7. Reset Digital Demon

  A.D. 2012, Zoharum"Nie sądzę, byśmy podążali w jakimś innym kierunku niż wstecz" - mawiał William S. Burroughs, któremu dedykowany jest album "Brain Overloaded". Ta znana sentencja ciekawie koresponduje z tematyką nowego albumu Rafała Iwańskiego. Czy ludzki mózg ma limit przyswajania informacji? Czy ich ilość i niewłaściwa selekcja może doprowadzić do jego "przegrzania"? Czy nadmiar informacji może nas uwsteczniać?

Długo zastanawiałem się nad zasadnością określenia muzyka psychoaktywna, bo takie można często znaleźć w odniesieniu do dźwięków autorstwa X-NAVI:ET. Trudno jest mi powiedzieć w jakim stopniu ta muzyka może wpływać na centralny ośrodek nerwowy. Wiem natomiast, że jakiś wpływ na funkcje mózgu mieć musi. Informacja prasowa wytwórni uspokajała przewrotnie o braku skutków ubocznych w postaci: spadku ilorazu inteligencji, wycofania, stuporu czy zobojętnienia. Pewien jestem natomiast, że u wielu słuchaczy wystąpią czasowe zmiany postrzegania rzeczywistości i zmiany świadomości. Towarzyszyć im będą wahania nastroju i odmienne zachowania.  

"Brain Overloaded" to taka optymalizacja naszego myślącego organu. Pierwszy w zestawieniu utwór "Is It You Brain?" zalewa nas falą mniej lub bardziej intensywnych bodźców. Załóżmy, że jest to forma sprawdzenia szybkości reakcji naszego mózgu na nowe informacje oraz ilości wolnego miejsca. Analizę błędów podejmuje statyczny "Artificial Landscape". Przetwarzanie dużej ilości informacji polega na wydobyciu konkretnie interesujących nas danych z całego morza nieprzydatnych informacji (oraz dezinformacji). Co z resztą niepotrzebnych faktów? Zostają jak śmieci rozrzucone po kątach naszego umysłu. Najeżony sprzężeniami, quasi kosmiczny "Contra-Stasis" to proces usuwania tych zbędnych plików. Po tej składnej kanonadzie intensywnych dźwięków niesamowicie brzmi wyciszony początek "Minute by Minute, Second by Second", który obrazowo można nazwać defragmentarorem szarych komórek. Nasz mózg przy trudnej do zrozumienia sytuacji (nazwijmy ją krytycznym błędem) uruchamia mechanizm obronny. Powstaje coś na kształt "memory dump". Taki raport może on zawierać nie tylko dane o błędzie, ale także osobiste informacje. O tym nadprogramowym działaniu mózgu mówi najbardziej klarowny w zestawieniu "Total Overproduction". Czasem wszystkie dostępne narzędzia zawodzą. Na naszym głównym nośniku danych powstają uszkodzone sektory ("Reversed Space for No One"). Możliwa jest utrata danych oraz spowolnienie pracy całego systemu. Wtedy jedynym wyjściem jest gruntowne formatowanie ("Reset Digital Demon") połączone z jednoczesną próbą odzyskania uszkodzonych jednostek alokacji poprzez kilkukrotne zapisanie i formatowanie tego miejsca.

"Brain Overloaded" łatwy w odbiorze (oraz opisie) nie jest. Nie ze względu na abstrakcyjność formy, a raczej jej dosadność i intensywność. Kolejny raz okazuje się, że muzyka nie jest tylko rozrywką. Rafał Iwański w przeciwieństwie do wielu współczesnych twórców uważa odbiorcę swoich dźwięków za osobę otwartą, inteligentną i skłonną do przemyśleń. Nie czarujmy się, przeciętny Kowalski po "Brain Overloaded" nie sięgnie. Ba wraz ze statystycznym Nowakiem nawet nie dowie się o istnieniu tego albumu. Wszystko dlatego, że przyswaja informację z głównych kanałów dystrybucji. Woli pseudointelektualną papkę i plastikowy szał "misyjnych" programów.

Dla zachowania prawidłowej kondycji mózgu należy dbać o jego dokładną konserwację, bowiem każde przetwarzanie informacji pozostawia po sobie efekty - niestety tym głównym jest przeważnie spadek wydajności a nawet "przegrzanie". X-NAVI:ET sprezentowało nam "oprogramowanie" do optymalizacji naszych centralnych jednostek decyzyjnych. Aby konserwacja była jednak skuteczna i przynosiła widoczne skutki, powinna być przeprowadzana regularnie. Wpiszcie zatem czym prędzej album "Brain Overloaded" do swoich prywatnych harmonogramów konserwacji. Ku higienie umysłu. 

Autor: BH                                                                       28 lipca 2012

Powiązane recenzje:  
Dead City Voice,  Electric Uranus / X-naVI:et - Voices of the Cosmos

Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =