Circuit intégré Vol. I i II

Układ scalony

Mistrust Authority & Tectonic Overload

Wydawnictwo reminiscencyjne Hybryds

Background Curtain

Po prostu ambient

Invisible Paths

Nauka słuchania

Dźwięki z Offu

Reinterpretacja dźwiękowej oprawy filmu Grzegorza Królikiewicza

Connection Reset by Peer

Podobno istnieje magia muzyki - zespół technik, umożliwiających stymulację ciała za pomocą odpowiednich dźwięków. Ten rodzaj magii pozwala czerpać energię bezpośrednio z kompozycji. Muzyka wytwarza odpowiednie wibracje i dzięki temu łatwiej przyswajamy fluidy z otoczenia, poprawia się nasza koncentracja i samopoczucie. Wracający po sześciu latach Zenial przygotował dla słuchaczy ukrytą w wibracjach, pulsach i sprzężeniach porcję czystej energii.

"Connection Reset by Peer" to cztery kompozycje, które pierwotnie powstały na żywo. Ten pierwiastek koncertowości oraz charakter improwizacji stały się podstawą do stworzenia spójnego tematycznie i dźwiękowo albumu. Nawiązania do idei muzyki konkretnej uwidaczniają się już w pierwszej kompozycji, w której odgłosy natury giną w szumie generowanym przez twory człowieka. Nagrania terenowe są tylko jednym z źródeł dźwięków wykorzystanych przez twórcę przy okazji eksploatacji środowiska pola magnetycznego. Do tego dźwiękowe kolażu trafiły również odgłosy generatorów napięcia, radiowe szumy i trzaski. Są również dalekie nawiązania etniczne.

Kompozycje wydają się pozornie abstrakcyjne, płyną różnym rytmem. Bywają fragmenty w których dyferencje dźwiękowe zostały sprowadzone do poziomu niuansu, potrzeba kilku czujnych przesłuchań by na nie zapolować. Jednak całość nie wpisuje się w strukturę jednorodną, mimo braku dynamizmu (ale nie o to tu chodziło). Czasem strumień szumu jest jednostajny niczym bicie serca ("Zenialism remixed by Michel Banabila"). W innym miejscu faluje jak sinusoida, wzburza się z lekka i intensyfikuje, potrafiąc przejść w sekwencję sprzężeń  (np. "Janek Data Overload").

Muzyka Zeniala jest dziwnie zbieżna ze zjawiskiem EVP (może takowe wykorzystuje?). Nie chodzi mi o utrwalone przypadkiem dźwięki pochodzenia paranormalnego, a raczej o psychiczny przekaz twórcy. Może to objawy pareidolii, może omamy słuchowe jednak w tych szumach i trzaskach można wiele usłyszeć.

Album "Connection Reset by Peer" może być odczytywany na wiele sposobów. Może uświadamiać, jak człowiek wbrew logice stara się zerwać kontakt z naturą. Pokazuje tą zacierającą się nić, w której pierwotna informacja (energia) ulega zniekształceniom, zakłamaniom i celowym kreacjom. Dla tych, których przerazi wymagający charakter płyty jest furtka boczna. Paradoksalnie łatwo tę muzykę wizualizować, choćby jako pędzącą falę, impulsy świetlne czy cieki świetlistej cieczy.

Nie zadowolę się stwierdzeniem, że muzyka jest energią. To niepodważalne, ale to tylko część prawdy. Dobrze obrazują to dźwięki z "Connection Reset by Peer", które nie tyle można utożsamiają się z przepływem energii, co postanowiły nią zawładnąć. Do znamienne dla nas słuchaczy, abstrahując od tego czy będziemy bawić się w magię czy nie.

11 czerwca 2012
----
Tytuł: "Connection Reset by Peer"
Wykonawca: Zenial
Wytwórnia: Zoharum
Rok: 2012


Alfabetyczny spis wszystkich recenzji     

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =