Circuit intégré Vol. I i II

Układ scalony

Mistrust Authority & Tectonic Overload

Wydawnictwo reminiscencyjne Hybryds

Background Curtain

Po prostu ambient

Invisible Paths

Nauka słuchania

Dźwięki z Offu

Reinterpretacja dźwiękowej oprawy filmu Grzegorza Królikiewicza

Gramy muzykę, jaka w nas jest

Nakładem Eastside Records ukaże się drugi album toruńskiej formacji Kalot Enbolot, zatytułowany "Regnum Dei". Z tej okazji postanowiliśmy przybliżyć sylwetkę tej niezwykle obiecującej grupy. O zespole oraz nadchodzącym albumie opowiedzą nam wokalista Mike i perkusista Svart.

OnlyGoodMusic: Na początek, dla formalności muszę zapytać o historię zespołu.

Mike: Zaczęliśmy grać w 2004 roku, początkowo T. i Svart robili próby sami, następnie zaproponowali mi śpiewanie, do czego podszedłem sceptycznie jako człowiek, który z black metalu z grubsza słucha tylko Gehenny i Enslaved (o ile ten drugi można nazwać blackiem). Wciągnęło mnie to jednak na tyle, że postanowiłem zostać, muzyka okazała się być na tyle niebanalna, że nieźle robiło mi się do niej wokale.
W 2006 roku w studio Nowia w Toruniu nagraliśmy pierwszy materiał „MCCCXLVII”, który ujrzał światło dzienne w maju 2007 roku nakładem Eastside. W roku kolejnym rozpoczęliśmy sesję nagraniową drugiego materiału, tym razem poniosło nas do DBX, gdzie nagrywał nas Jacek Melnicki. Sama sesja była bardzo w porządku, przebiegła w fajnej atmosferze, jednak późniejszy okres oczekiwania na materiał, monity, prośby i zażalenia spowodowały lekką frustrację. Dopiero 10 miesięcy po nagraniu udało nam się zdobyć nagranie, które nas satysfakcjonowało. Nie wiem, czy taki jest polski standard współpracy z zespołami, polegający na nieustannym powtarzaniu niczym mantra słówka „manana”? W każdym razie album „Regnum Dei” ukaże się trzy lata po debiucie, również wyda go Eastside. Lepiej więc późno niż wcale.


OnlyGoodMusic: Jak określilibyście Waszą muzykę? Co wyróżnia Was spośród wielu zespołów?

Mike: Jak dla mnie, jest to progresywny, epicki black metal, i tak nazywałbym to, co gramy. Rdzeń jest blackmetalowy, natomiast utwory są wielowątkowe, długie, złożone i przeplatają się w nich różne nastroje, począwszy od agresji po wzniosłość.

Svart: Czy coś nas wyróżnia? Nie wiem. Nie chcę powtarzać frazesów, które często pojawiają się w wywiadach wielu zespołów, hojnie okraszanych superlatywami. Gramy muzykę, jaka w nas jest i jaką czujemy. Resztę dopowiedział Mike.

OnlyGoodMusic: Wiosną przyszłego roku ukaże się wasz nowy album "Regnum Dei". Czy możecie przybliżyć okoliczności jego powstania?

Svart: Powstał, jak większość albumów, jako efekt prób i szlifowania. Koncepcja przedstawienia tematyki krucjat z własnego, subiektywnego punktu widzenia wydała nam się bardzo atrakcyjna, a obudowaliśmy to muzyką przestrzenną i  pełną zwrotów. Szkoda, jedynie, że tak długo przyszło nam czekać na jego wydanie.

OnlyGoodMusic: Utwory na "Regnum Dei" ma łączyć „koncept tekstowy oparty na historii średniowiecznych krucjat”. Skąd pomysł na taką tematykę?

Svart: Jestem z zamiłowania historykiem, a punktem wyjścia była ocena krucjat widzianych przez pryzmat ich słuszności i celowości. Zdaję sobie sprawę jak wiele spraw popchnęły one do przodu, ale chciałem podsumować je jako jednostkowe wydarzenie o znamionach usankcjonowanego ponadpaństwowo mordu na innowiercach, dokonanego przez chrześcijan.

OnlyGoodMusic: Black metal bez „szatana” w tekstach? Burzycie stereotypy?

Mike: Mamy wiek XXI, chyba nikt nie powinien wymagać, aby zespoły trzymały się kurczowo jakichś przestarzałych poetyk. Gdy Mickiewicz pisał Sonety Krymskie, krytycy zarzucali mu, że nie pisze o miłości, bo przecież ten gatunek wymagał tematyki erotycznej. A on sobie o przyrodzie napisał. Nie jest naszym celem burzenie czegokolwiek, gramy muzykę, jaką lubimy, piszemy teksty, jakie nam odpowiadają. Teraz są to wyprawy krzyżowe, a na kolejnym wydawnictwie będzie wykorzystany zupełnie inny pomysł, mogę zdradzić, że dotyczyć on będzie II wojny światowej i kwestii łagrów na Kołymie, tak więc znów nie będzie szatana. Oczywiście, gdyby ci wszyscy nawiedzeni kultowcy trafili na Syberię, podejrzewam, że bardzo szybko zweryfikowaliby swoje poglądy na temat, czym jest szatan.

Svart: Przyznam, że jestem zmęczony stereotypami. Nie uznaję jakiegoś narzuconego obowiązku poruszania w muzyce BM tej, a nie innej tematyki. Jeśli ktoś uważa, że trzeba wrzeszczeć o Diable, bo inaczej nie jest się TNBM, to już tego kogoś sprawa. Nie mam żadnej potrzeby poruszania tej tematyki, niezależnie od tego, co sądzę o niej prywatnie.

OnlyGoodMusic: Wśród utworów, które znajdą się na nowym albumie widnieje cover grupy The Cure "Figurehead". Jestem ogromnie ciekawy jak zabrzmi w Waszym wykonaniu. Dlaczego właśnie ta kompozycja?

Mike: Kawałek The Cure nie jest zagrany w sposób blackmetalowy, nie ma w nim ani grama ryczanych wokali, czy blastów. Dość wiernie podeszliśmy do tematu, naturalnie, cięższe są gitary, niższy jest wokal, ale nie sprofanowaliśmy wzorca ani wieśniackim growlem, ani cyrkowymi klawiszami, tak jak na przykład Moonspell potraktował „Love will tear us apart” Joy Division, powinni za to powiesić ich za jaja. Takich rzeczy się po prostu nie robi. A dlaczego Cure? To był mój pomysł, kapeli tej słucham od podstawówki, mam ogromny sentyment do tego, co robi Robert Smith, no i oczywiście, jest to kawał dobrej muzyki, o wiele bardziej melancholijnej i zimnej niż te wszystkie gotycko – metalowe wynalazki, które są niezamierzoną parodią jednego i drugiego stylu. Koniec końców, tekst „Figurehead” również wpasował się niejako w naczelny koncept albumu.

Svart: Ja z kolei lubię wyzwania, a szczególnie odgrywania utworów zespołów niepowiązanych ze sceną metalową. Można w ten sposób uzyskać nowe spektrum widzenia tego samego obrazu. To bardzo inspirujące.

OnlyGoodMusic: Czy macie już wybraną okładkę nowego albumu? Czy będzie wyraźnie nawiązywać do zawartości (muzycznej i tekstowej) albumu?

Svart: Tak, okładka już jest i zdecydowanie będzie od razu budzić dość jednoznaczne skojarzenia. To bardzo udana grafika, dynamiczna i sugestywna. Może niektórzy uznają ją za klasyczną, ale to ponownie nie mój problem.

OnlyGoodMusic: Jakie muzyczne pomysły zrealizowalibyście gdybyście dysponowali nieograniczonym budżetem?

Svart: Nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. Budżet nie ma tu wiele do rzeczy, jeśli założymy, że najpierw trzeba mieć jakąś wizję, he he. Jej realizowanie wcale nie musi być kosztowne. Dla mnie byłoby to podążanie w kierunku muzyki ambientowo-elektronicznej, czegoś w stylu Ulver.

OnlyGoodMusic: Jaki macie stosunek do działalności Ryszarda Nowaka, szefa Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami, który z lubością uprzykrza życie zespołom grającym najmocniejsze odmiany muzyki doszukując się wszędzie i u wszystkich „siarki i szatana”?

Mike: Pan Nowak wypowiada własne zdanie i jest to jego konstytucyjnym prawem, nie wadzi mi nijak ta osoba, ponieważ nie interesuję się jej działalnością. Metalowcy lubią płakać, że świat ich nie rozumie, w stosunku do Nowaka również zauważam taką tendencję.

Svart: Dziwię się, że ktoś, a jeszcze bardziej on sam, traktuje takie poczynania poważnie. Myślę, że zbiorowa neutralność i całkowite ignorowanie takich postaw to klucz do celu.

OnlyGoodMusic: Koniec roku to czas na podsumowania. Jaki był 2009 rok dla Kalot Enbolot?

Mike: Koniec roku dał światło na wydanie płyty, więc nie ma co patrzeć wstecz, tylko wyciągnąć wnioski i idzie się dalej. Bilans oceniam więc pozytywnie, najważniejsze to robić swoje i nie oglądać się na innych. Tyle w temacie.

Svart: Dość dziwny był to rok, choć raczej cichy, ale także pełen nerwów i frustracji spowodowanych trudnościami ze znalezieniem wydawcy. Dużo się nauczyliśmy odnośnie rynku wydawniczego i realiów egzystowania w polskim grajdołku muzycznym.

OnlyGoodMusic: Jeśli chodzi o muzykę. Jaki album Was ujął na tyle by zdobyć miano płyty roku?

Mike: Jak dla mnie bezkonkurencyjny okazał się nowy Mastodon „Crack the Skye” – tak powinien wyglądać progresywny metal, żadnego zapatrzenia w Dream Theater, żadnego smęcenia jak Opeth, tylko grzanie w klimacie lat 70, oczywiście bez klawiszy, ha, ha. Poza tym blisko podium jest Minsk, trochę namieszały Baroness i doommetalowy Forsaken z Malty, potem Armia – „Der Prozess” – zajebisty krążek, również pełen progresu, z Kafką w tekstach. Oraz oczywiście nowa płyta New Model Army. Rozczarowania to Depeche Mode – nagrali nieciekawy, nudny krążek, My Dying Bride – emo metal z odgłosami koni, za dużo jak na moje nerwy, i Katatonia – tu spodziewałem się najwięcej, gdyż kapela ta nie zawiodła nigdy, niestety, tym razem nagrali poezję śpiewaną w najgorszym guście, mogłaby być ścieżką dźwiękową do „Zmierzchu”, ha, ha!

Svart: Z niemetalowych rzeczy wyróżniłbym zdecydowanie Wardrunę, a z metalowych odpowiednio, w kategorii death: ex aequo Lost Soul z Nile i Masachist, w kategorii black: Marduk, a w kategorii „ogólnej” zdecydowanie Paradise Lost, Cemetery of Scream i nowa Katatonia, he he… Zdecydowanej płyty roku na razie brak.

/wywiad archwialny - 16.11.2009/