Circuit intégré Vol. I i II

Układ scalony

Mistrust Authority & Tectonic Overload

Wydawnictwo reminiscencyjne Hybryds

Background Curtain

Po prostu ambient

Invisible Paths

Nauka słuchania

Dźwięki z Offu

Reinterpretacja dźwiękowej oprawy filmu Grzegorza Królikiewicza

Zawsze kierujemy się własnymi emocjami, pasją, nutką szaleństwa

Od początku istnienia (2000 rok) duet Radosław Murawski i Maciej Mehring kroczy własną muzyczną drogą. Projekt Bisclaveret swoje poszukiwania w materii dźwięku i słowa przełożył na bogatą dyskografię. Ostatnio miałem przyjemność recenzować album "Theu Anagnosis". Bisclaveret nie ogranicza się tylko do studyjnej działalności, muzycy brali  udział w wielu koncertach i festiwalach w kraju i za granicą. Ich występy wzbogacane są elementami performance, dzięki którym uwydatnia się właściwa atmosfera niezwykłości i charakterystyczna dla tego projektu aura tajemniczości. O koncerty, działalność muzyczną i wydawniczą zapytałem Macieja Mehringa. Zapraszam do lektury.

Mamy czcionkę gazetową plus muchę...

Newspaperflyhunting to pokręcona nazwa i równie skomplikowana przynależność gatunkowa. Grupa ma zamiłowanie do pięknych i intrygujących okładek, a zdjęcie promocyjne zdradza afekt do tajemnic. 


 

Dystans do siebie i instrumentu

Muzykę projektu Accomplice Affair prezentowaliśmy Wam już wielokrotnie. Dziś będzie ona jedynie tłem w rozmowie z Przemkiem Rychlikiem, który odkrył w sobie smykałkę organizatora...

Sztuka albo się broni albo nie

Widzieliście teledysk do utworu "Free Fall" grupy Sounds Like The End Of The World? Dziś naszym gościem jest Michała Baszuro - gitarzysta zespołu, który opowie nie tylko o niszceniu instrumentów...

Lepszy polski Deftones niż …

Na kilka pytań dotyczących grupy Buenos Agres odpowiedziała nam wokalistka Anna Mysłajek. Zapraszamy do lektury:

Naturalnym zadaniem muzyki jest budowanie określonego nastroju

Długo powstawał ten wywiad - przyznam się szczerze, że w pewnym momencie straciłem nadzieję, że kiedykolwiek go przeczytacie. Ale jak zapewne większość wie - Bartosz Dziadosz, "znany w  niektórych kręgach" jako Pleq to osoba bardzo zajęta. Suma sumarum udało się. Zapraszam do lektury.

Mieszanina klasyki i rock&rolla

Queen Symfonicznie to jedyny w swoim rodzaju projekt z pogranicza gatunków, łączący symfoniczne pierwiastki muzyki zespołu Queen z rockowym potencjałem orkiestry salonowej i majestatycznego, 17-osobowego chóru. Ubiegły rok to pasmo sukcesów projektu Muzycy Alla Vienna, chór Vivid Singers oraz wcielający się w rolę Freddiego Mercury’ego Mariusz Ostrowski zagrali dla ponad 8000 widzów na 10 koncertach w całej Polsce. udało nam się zapytać o kilka spraw pomysłodawcę projektu Jana Niedźwieckiego.
 

Najpiękniejsze rzeczy na świecie są proste i dyskretne

Mini album grupy Bardzo Bardzo urzeka swoją ulotnością, dyskrecją,a wręcz niepozornością. Gdy pisałem recenzję zastanawiałem się jacy ludzie tworzą taką muzykę. Traf sprawił, że mogłem jednemu z nich zdać kilka nurtujących mnie pytań.

Peace&War - magnetyzm przeciwności

Muzyka i słowo zawsze poszukują się, a połączenia ich cech przybierają niekiedy bardzo atrakcyjny wymiar, czego ciekawym przykładem jest album "Łupiąc Kamienie" grupy Peace&War. O najnowszym albumie, magnetyzmie przeciwności i jeszcze kilka sprawach związanych z zespołem opowiedział nam Atanazy Skrzat.

Wyzwalanie energii twórczej poprzez ograniczenia

Nasz dzisiejszy bohater to bardzo zapracowana osoba. Był koordynatorem festiwalu Warsaw Electronic Festival, współtworzył wyjątkowy projekt ChoP, w ramach której artyści z dalekiej Azji spotykają się z twórcami polskimi. Obecnie prowadzi niezależną wytwórnię i komponuje. Przed Wami Grzegorz Bojanek.

Tworzę, gdyż chcę tworzyć

Marcin Drabot: tworzy muzykę, która nie krzyczy, lecz  trwa i wybrzmiewa na granicy ciszy. Czasem ścina krew w żyłach. Jego projekt intrygującej nazwie Aairria  zaimponował mi albumem o przewrotnym tytule "Music For Suicides". Pokłosiem mojego zainteresowania jest niniejszy wywiad.

Akt kreacji powinien być związany z poczuciem radości i spełnienia

Sebastian Banaszczyk tworzy muzykę najprościej mówiąc ujmującą. Charakterystyczną cecha jego twórczości jest wykorzystanie własnej metody  zwanej "100% sound recycling", która sama jest równie fascynująca co efekt końcowy czyli muzyka. Okazją do naszej rozmowy jest najnowszy album zatytułowany "Erik",  wydany pod szyldem Bionulor.

Jesteśmy zespołem na który warto zwrócić uwagę

State Urge tworzy specyficzną muzykę - przez wielu skreśloną, ba zapomnianą. Na przekór trendom, według własnych gustów i inspiracji. Z ich muzyki bije pasja i szacunek do odbiorcy. Grupa wydała właśnie mini album zatytułowany "What comes next?". To dobra okazja by przybliżyć ten zespół szerszej grupie konsumentów muzyki. Na nasze pytania odpowiedział, klawiszowiec grupy Michał Tarkowski.

Artysta jedynie sam siebie może ograniczać

Nasz dzisiejszy rozmówca ceni sobie minimalizm. Co ciekawe jego oszczędna forma wypowiedzi potrafi pobudzić wyobraźnię. Drażni muzyczne podniebienie swoją niejednoznacznością i nieprzewidywalnością. Zapraszamy do lektury wywiadu z Kamilem Kowalczykiem.

Zawsze mam jakąś historie do opowiedzenia

Człowiek wielu talentów i kilku oblicz. Sound designer, historyk, kurator muzyki elektronicznej. Członek Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej. Kim jest mój najnowszy rozmówca? To ZENIAL czyli Łukasz Szałankiewicz.

Ludola - wehikuł czasu

Ułani z fantazją i wiejskie dziewoje, jednym słowem Ludola. Projekt, którego debiutancki album zatytułowany "Przedwiośnie" zachwyca swoją unikalną formą i zwrotem ku dawnym (wartościowym) czasom.

Do odbioru dźwięków nie potrzeba kursu z filozofii

Jeśli nazwy takie jak Atum, Topografia, Docetism i ... Contemptus Mundi coś Ci mówią przeczytaj ten wywiad. Rozmowę sponsorowała cyfra "cztery".

Stan pośredni, czyli koniec świata będzie wesoły

21 Gramms jest projektem tworzonym przez Filipa Szyszkowskiego, który jak się okazuje ma dużo do powiedzenia nie tylko poprzez swoją muzykę. W naszej krótkiej rozmowie przewinęło się kilka ciekawych aspektów, od "my little ponny”, przez transhumanizm, Justina Biebera, po koniec świata. Zapraszam do lektury.

Czysty opór trywialnej przewidywalności

Calling Voice Project zaintrygował mnie swoją płytą demo pt. "The Masq Of Grotesque". Album kryje w sobie kilka nader ciekawych rozwiązań i niuansów.  Poznajcie osobę stojącą za tym projektem.

Wolę niedosyt od przesytu

Album "There's a Devil Waiting Outside Your Door" porwał mnie swoim nostalgicznym i dusznym klimatem amerykańskiej metropolii sprzed lat. Jego Twórcą jest tajemnicza osoba kryjąca się pod pseudonimem K. Kim jest? Spróbujemy się dowiedzieć w niniejszym wywiadzie.

Wyzwanie i przyjemność stanowi dla mnie sam proces twórczy

Kryjący się za Sect Łukasz Maj zaraził mnie swoją muzyczną wizją, którą roztoczył na albumie "Auctoritas". Postanowiłem zapytać Go o kilka spraw. Zapraszam do lektury.

Utopijny projekt porządkowania rzeczywistości

Horologium urzekł mnie atmosferą "Tellurian Anthems" i choć stojący za projektem Grzegorz Siedlecki zastrzega, że nie interesuje go wojna jest naprawdę dobry w wykorzystywaniu martialowej estetyki.  Przy okazji recenzji ostatniego albumu projektu wspominałem, że jestem głodny muzyki Horologium. Ten wywiad jest małą próbą zaspokojenia tego głodu.

Kobiecy ambient to brzmienie charakterystyczne

Gdy myślę o Artefactum przychodzi mi na myśl eteryczny, delikatny klimat przesycony magią i nieziemskością. Ostatnia płyta projektu zatytułowana "Foxgloves & Bluebells" prócz pokładów delikatności kryje w sobie mroczne oblicze. O tą ciemną stronę Artefaktum, żeński pierwiastek w muzyce i kilka innych spraw zapytałem tworzącą projekt Merisse d'Erlette.

Moja wędrówka jeszcze się nie skończyła

Nie ukrywam, że najnowszy album Maćka Szymczuka przypadł mi do gustu. "Ways" ma unikalną atmosferę, która potrafi ukoić ale i skołatać serce.  Przemierzyłem tą drogę poprzez zakamarki własnego umysłu, poszukując odpowiedzi na pytania o sens ludzkiego życia, a właściwie mojego życia. Postanowiłem zapytać Maćka Szymczuka o efekty jego wędrówki, a przy okazji padły pytania  o muzykę i plany na przyszłość. Zapraszam do lektury.

Zetknięcie z dźwiękiem

 Album "Supremus" projektu Ab Intra właśnie do mnie dotarł i cierpliwie czeka na swój czas. Długo nie poleży na mojej nowej półce, gdyż idea tego albumu jest bardzo intrygująca i pod wieloma względami mi bliska. W ramach przygotowania do recenzji tego albumu postanowiłem zapytać o kilka spraw jego twórcę Radosława Kamińskiego.

Żyjemy w czasach obłędu

Anthony Armageddon Destroyer (Paranoia Inducta)to bardzo zajęty człowiek. Naszczęście udało nam się zapytać Go o kilka spraw. Zapraszam do lektury wywiadu z jednym z liderów polskiej sceny antymuzycznej.

Mamy coś, czego nikt nam już nie zabierze

Zespół  Grans powstał latem 1998 roku w garażu na Owczej Górze w Kłodzku. Został założony przez Wojtka Sędrowicza (gitara) i Łukasza Kuźbiela (perkusja), do tego składu dołączali kolejni muzycy. Pierwsze kroki muzyczne grupy to zdecydowanie Punk, niezbyt głębokie teksty, szybkie riffy i niezła zabawa. Pierwszy oficjalny koncert to występ w Telewizji Wrocław w programie "Mówmy swoje", który miał na celu promować młode kapele. W 2002 roku ukształtował się pierwszy, mocny skład Grans.  Zespół rozwinął się muzycznie i nagrał pierwsze cztero utworowe demo w profesjonalnym studio. W 2004 roku grupa postanowiła wyruszyć do Warszawy. Dwutygodniowa sesja nagraniowa w TR studios owocuje pierwszą profesjonalną EP - ką. Nadchodzi 2012 rok Gransi po 14 latach wydają pierwszy długogrający album - "Mesaya". Przeczytajcie wywiad z Wojtkiem Sędrowiczem - gitarzystą zespołu.

Dobrze mieć w głowie zgrany obraz tego co stworzyłam, z tym co skomponowali muzycy

Współcześni twórcy mają pełną świadomość, że odbiór wrażeń dźwiękowych jest pełniejszy, gdy towarzyszy im obraz. Niebagatelną rolę w tym kontekście pełni okładka albumu oraz dołączona książeczka. Graficzna oprawa wydawnictwa pozwala rozszerzyć wizję twórcy o nowe elementy, nakreślić koncept albumu a nawet ukazać inspiracje. O powstawaniu okładek dark ambientowych projektów zapytaliśmy Amelię, której prace znalazły się na kilku wydawnictwach mrocznej antymuzyki.

Gwiazdy zawsze dawały natchnienie...

W recenzji ich debiutu napisałem: "Alhena to gwiazda - póki co z nazwy (trzecia pod względem jasności w gwiazdozbiorze Bliźniąt), jednak wkrótce może zabłysnąć na muzycznym firmamencie mocniej niż jej astronomiczna imienniczka". Może brzmi to cokolwiek doniośle, jednak wszystko wskazuje na to, że mamy przyjemność z zespołem, który sporo namiesza w polskiej muzyce. Drodzy czytelnicy oto w ogniu pytań członkowie grupy Alhena.

Każda odmiana muzyki wymaga wcześniejszego zrozumienia

Za wyjątkowymi dźwiękami muzyki ambientowej kryją się fascynujący ludzie. Wrażliwi na otaczający świat, który analizują poprzez swoją muzykę. Potrafią poruszyć najmniej wrażliwych słuchaczy. Ich muzyka zabiera w najmroczniejsze zakamarki ludzkich myśli, skłania do refleksji i zadumy. Zawsze zastanawiam mnie kim są dark ambientowi twórcy, co ich fascynuje, inspiruje, o czym marzą. O te i wiele innych spraw zapytamy dziś Przemka, który od wielu lat tworzy projekt Accomplice Affair.

Czysta radość z obcowania z dźwiękiem

Wulgata to znana marka na polskiej scenie muzyki eksperymentalnej. W tym roku projekt obchodzi swoje dziesięciolecie. To dobra okazja na posumowanie i postawienie pytania co dalej? Odpowiedź na to pytanie oraz kilka innych postaram się uzyskać od współzałożyciela Wulgaty Abstainer'a.

Każdy może sobie wymyślić do nich własną historię

Ten wywiad chciałem przeprowadzić od pierwszego przesłuchania albumu "Cinematic". To piękny i subtelny album, który przypadł mi do gustu. Nurtowało mnie pytanie, kto kryje się pod szyldem Lebowski. Moim zdaniem to ludzie z pasją i ogromną wrażliwością, marzyciele i perfekcjoniści. Dziś mam okazje skonfrontować swoją opinię. Na kilka moich pytań odpowiedział Krzysztof Pakuła - perkusista zespołu.

Obserwacje świata, ludzkich zachowań, lęków i celów życiowych

Muzyka grupy Tune oczarowała wielu słuchaczy, a ich album "Lucid Moments" uznawany jest za jeden z najlepszych debiutów tego roku. O zespole i nowej płycie rozmawialiśmy ze współzałożycielem zespołu Leszkiem Swobodą.

Niekończący się dylemat miłości

Liquid Skies zadebiutował niedawno albumem "Love Kills Love", z tej okazji zadaliśmy kilka pytań basiście Sebastianowi.

Energicznie, z pasją, z sercem i do przodu...

Sight To Behold  tworzy grupa młodych i zdolnych muzyków. Istnieją od 2008 roku i mają już w dorobku pierwszy album. Przy okazji recenzji albumu "Diversion" wokalista Dominik odpowiedział nam na kilka pytań.
 

Moja muzyka – niepokojąca, ale jednocześnie pełna emocji

Hoarfrost dzięki swojej muzyce pozwala nam na wędrówki w świecie pełnym niepokoju i silnych emocji. O projekcie, swojej muzyce oraz najnowszym wydawnictwie opowie nam Rafał.

Nasza muzyka wali prosto w żyłę...

Warszawska grupa Venflon ma za sobą pełnometrażowy debiut. O wrażenia, plany na przyszłość i sprawy związane z istnieniem zespołu zapytaliśmy wokalistę Macieja Ornocha oraz gitarzystę Macieja Michniewicza.

Zespół stał się częścią nas

Linkage to młodzieńcza pasja, energia i 200% zaangażowania. Zespół nawiązał współpracę z Modern Rock Rewolution, której efektem jest debiutancki mini album zatytułowany "Another War". O zespole i wrażeniach towarzyszących wydaniu pierwszej profesjonalnej płyty opowie nam gitarzysta i wokalista Daniel Gądek.

Muzyka, która wzbudza poczucie zagrożenia życia

W ostatnim czasie grupa Soundfear wzbogaciła swoją dyskografię o Ep-kę zatytułowaną "Head Sacrifice". Z tej okazji postanowiliśmy  zadać zespołowi kilka pytań. Odpowiedzi udzielił Obier - jeden z dwóch wokalistów Soundfear.

365 dni - rozmowa z Mirrordead

Grupa Mirrordead świętuje wydanie swojego debiutanckiego albumu. Z tej okazji zadaliśmy kilka pytań, na które w imieniu zespołu odpowiedział Tom Tatoń.

Ucieczka od świata ciężkiego do zaakceptowania

No Angels Prod. prezentuje "muzykę dla wielu obcą, dla jednych niezwykłą, dla innych zupełnie niezrozumiałą". Poniżej prezentujemy rozmowę z Radunirem, który spróbuje przekonać Was do tego, że muzyka ma różne oblicza.

Jesteśmy aktorami na scenie

Muzyczna filozofia grupy Mikirurka nie jest przesadnie skomplikowana. Właściwie zawiera się w trzech słowach - chcą grać prosto, energicznie i przebojowo.

Chodź pokażę Ci mój świat

Grupa Tri State Corner urzekła mnie swoim pełnym energii występem, który poprzedzał rzeszowski koncert Nazareth. Postanowiłem dowiedzieć się więcej o samym zespole, a że najlepiej pytać u źródła, na spytki wziąłem gitarzystę formacji Christoph'a.

Ciryam to my i nasza muzyka w jednym...

Na pytania dotyczące grupy Ciryam odpowiedzieli nam założyciel zespołu Robert 'Morfeusz' oraz wokalistka  Monika 'Midiam'.

Tworzenie muzyki sprawia nam olbrzymią satysfakcję

Występem (03.12) w rzeszowskim klubie "Od zmierzchu do świtu" formacja Spiral rozpocznie koncertową promocję swojej płyty zatytułowanej "Urban Fable". Pomiędzy przygotowaniami, szybkiego wywiadu udzielił nam perkusista Filip Śmigiel.

Gramy muzykę, jaka w nas jest

Nakładem Eastside Records ukaże się drugi album toruńskiej formacji Kalot Enbolot, zatytułowany "Regnum Dei". Z tej okazji postanowiliśmy przybliżyć sylwetkę tej niezwykle obiecującej grupy. O zespole oraz nadchodzącym albumie opowiedzą nam wokalista Mike i perkusista Svart.

Szczerze i jak najlepiej w pełni wyrazić siebie...

"Ich muzyka to duża dawka energii, ładunku emocjonalnego i melodii. Oparta na brzmieniu elektrycznej gitary i mocarnej sekcji rytmicznej. Grimlord charakteryzuje się dynamicznymi kompozycjami z chwytliwymi riffami oraz ciekawymi tekstami i solami". Prezentujemy wywiad z Barthem - wokalistą wrocławskiej formacji Grimlord.

Uczta Bogów

Sporym wyzwaniem dla polskiego zespołu grającego ciężej jest zdobycie kontraktu płytowego. Prezentujemy wywiad z przedstawicielami grupy Sellisternium, która "skusiła" swoją muzyką amerykańską wytwórnię płytową Renaissance Records.