Freddie Mercury. Biografia

Freddie Mercury. Biografia

Ta książka ma dobrą opinię wśród wielu fanów Queen. Zastanawiam się jednak dlaczego? Czy ludzie są żądni sensacji? Czy pragną pochwycić najmniejsze skrawki prywatności legendy? Może lubią nowinki z kim spał? Co brał i pił? Kogo nie lubił i na kogo nakrzyczał?

Książka skupia się na prywatnym życiu Freddiego. Niestety wszystko jest potraktowane ogólnikowo, dziennikarsko i mało wnikliwie. Mało jest wypowiedzi nie tylko Freddiego, ale także osób z jego bliskiego otoczenia. Mamy kilka cytatów z dawnych wywiadów, ale wypowiedzi na potrzeby książki jest jak na lekarstwo. Mamy natomiast opinie osób, które znały Freddiego z widzenia, spotkały raz (m.in. Bruce Dickinson czy Fish).

Za często z kart historii lidera Queen wynurzają się domniemania rodem z brukowej prasy. Da się wyraźnie odczuć, że autorka stawia na kontrowersje: konflikty w zespole, używki, problemy z managementem itp. Nie budzi mojej sympatii wręcz chorobliwa ciekawość autorki na temat życia seksualnego i towarzyskiego Mercurego.

Laura Jackson uporządkowała fakty na temat lidera Queen w przedziały czasowe. Ma to wiele zalet, ale i wad. Autorka nie unika powtórzeń, wybiegania w przyszłość. Zdziwienie mogą powodować białe plamy, niedomówienia.

Smutne jest, że w tej biografii jest tak mało o muzyce. Odniosłem wrażenie, że tej książki nie napisała fanka zespołu. Jest to produkcja taśmowa, kolejna biografia w dorobku autorki. Owszem mamy drogę Queen na szczyt, porażki, pierwsze sukcesy, ale nic ponadto, o czym nie można poczytać w Internecie, biografiach zespołu czy w muzycznej prasie.

Freddie Mercury. Biografia. Laura Jackson. In Rock. 2012.

Zobacz również: Queen. Nieznana historia