Galactica

Galactica

Słyszysz Lebowski – myślisz muzyka do nieistniejącego filmu. Nowy album studyjny, czyżby sequel? Gdyby muzycy tej zacnej formacji szli na łatwiznę nagraliby już dawno album podobny do debiutu. Tymczasem „Galactica” wymyka się już etykiecie muzyki filmowej. Muzyka Lebowski poszybowała swoją drogą.

Galactica” potrafi nawiązać do intymnej atmosfery debiutu, na którym pojedynczy dźwięk, delikatna konstrukcja fraz czy pauza nadawały muzyce iście poetycki wymiar. Album jako całość został dobrze skonstruowany, tak pod względem dramaturgicznym, jak i zróżnicowania kolorystycznego.

Muzycy od początku zachwycają brzmieniem energicznym, o pięknej barwie i doskonałej rozdzielczości. Z wielką wrażliwością kształtują barwę brzmienia i pieczołowicie dbają o jego odcienie. Dzięki owym kolorystycznym niuansom ta muzyka nabiera retorycznej głębi. Łączy pozornie wykluczające się cechy: pewną obsesyjność i swobodny, płynny rozwój narracji. Intensywna emocjonalność i dość szeroka skala ekspresji sprawiają, że „Galactica” to muzyka „jak zaklęta”.

A.D.2019, Cinematic Media